İnsan ve Vicdan
Görkem Koşpınar

Görkem Koşpınar

İnsan ve Vicdan

26 Mayıs 2018 - 00:19

İnsanı diğer canlılardan ayıran tek özelliği düşünebilme yeteneğine sahip olup,bunu dile getirebilmek değildir elbette!
Bir çok meziyetinin yanı sıra kendinden başka diğer insanları ya da canlıları da düşünüp onlara yardım edebilme adına adımlar atması insanı insan yapan en büyük değerlerden bir tanesidir. Bu tamamen vicdan meselesidir. Ve vicdanı rahat olan kişiler mutlu olan kişilerdir.

Maalesef ki dünyamızda kötü şeyler oluyor, geçmişte de olmuştu gelecekte de olacak. Burada önemli olan, biz insanların göstermiş olduğu tepkidir, birbirimize karşı yardım etme isteğidir.
Savaşlar oluyor, doğal afetler oluyor, aynı dünyayı paylaştığımız insanların kimisi açlıktan kimisi hastalıktan ölüyor. Bu gibi durumlar karşısında çaresiz insanlara yardım eli uzatılmalıdır ki, hem mağdurların acısı biraz olsun dinsin hem de kişi kendi vicdanına karşı sorumluluğunu yerine getirmiş olsun.

‘’Dedim ya vicdanı rahat olan kişiler mutlu olan kişilerdir ‘’

Hatırlayın geçtiğimiz yıllarda ülkemizdeki Van depremini. Milletçe nasıl üzüntü içerisindeydik.
Deprem sonrası hem ülke içinden hem ülke dışından yapılan yardımlar toplanılmaya başlandı. Evet gidenler geri getirilmedi ama en azından kalanlar için bir nebze yaralar sarıldı.
Yardımseverlik sadece büyük olaylarda gerçekleşmiyor tabi ki. Karşıdan karşıya geçmek isteyen, görme engelli kişiye yardım etmekte büyük yüceliktir. Pazarda ailesini kaybetmiş çocuğu güvenli bir şekilde ailesine teslim etmek de, yuvasından düşmüş yavru kuşu yuvasına geri koymakta...

Aslında bu konuda toplum olarak yardımlaşma bilincine sahip olduğumuz için çok şanslıyız.
Mesela çok uzağa gitmeye gerek yok. Yan dairenize taşınan yeni komşunuza yemek yapmamıştır diye annenizin yemek yapıp götürmesi, bir dükkana girersiniz hesabı ödeyeceğiniz zaman gözünüze bir kutu ilişir üzerinde ‘’ sadaka kutusu ‘’ yazar hiç tanımadığınız ama ihtiyacı olan birine yardım olsun diye para atarsınız.

Sözün özü, C. Brentana'nın belirttiği gibi "İyi bir vicdan, en rahat yastıktır" sözü hayatımızda bir rehber olsun. Gündelik hayatımızda ufak tefek iyilikler de olsa yardımlaşmaya önem verin. Zira, bizim için basit denilebilecek iyilikler, karşımızdakiler için büyük sorunlarınların çözümü olabilir.

Bu yazı 2746 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar