Geleceğimi Çalma!
Görkem Koşpınar

Görkem Koşpınar

Geleceğimi Çalma!

12 Mart 2018 - 20:31 - Güncelleme: 16 Mart 2018 - 19:52

İnsanlar üzerinde yaşadığı toprak parçasında bağımsız, hür ve rahat bir hayat dilerler. Kim istemez ki kendi bayrağının gölgesinde ekonomik bakımından rahat bir yaşam sürdürmeyi. Evet herkes ister. Ben de isterim.

Peki nasıl olacak bu: Çok güzel yollarımız olsun hastanelere gittiğimizde sıra beklemeyelim. Ekonomimiz iyi durumda olsun. Kimseye, hiçbir devlete muhtaç olmadan yaşantımızı idame ettirelim. Ee bu nasıl olacak? Devletimiz bu imkanları bizlere nasıl sağlayacak. Devletin, vatandaşlarına hizmet götürebilmesi halkının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için belli bir ekonomik güce sahip olması gerekir. Peki nasıl olacak bu? Devlet fabrika mı kuracak? Değişik üretimlerde bulunup para mı kazanacak? Bu tabi ki mümkün değil. Devletin amacı para kazanmak, kar elde etmek olamaz. Devlet bir organizatördür. İş yapanı destekler, gerekli imkanları sunar. Üretme ve kazanma imkanı bulan insanımız, ürettiğinden ve kazandığından vergi sisteminin bir gereği olarak devlete verir. Verilenler bir araya gelerek güçlü ekonomisi olan bir devlet meydana getirir. Ekonomisi güçlü olan devletlerin halkının da ekonomisi güçlü olur. 
Tüm bunlar düşünüldüğünde sosyal devletin görevlerini yerine getirebilmesi için, vergilerden elde edeceği gelirlere ihtiyaç vardır. Kazanan kazandığından vergi vermezse hazinemiz nereden para bulacak? Olmayan parayla sosyal devlet olmak imkansızla eşdeğerdir.

Peki bizler vatandaşlar olarak ne yapıyoruz? Üzerimize düşeni hakkıyla yerine getiriyor muyuz? Tabi ki yapmıyoruz. Belli bir kesimi hariç tutuyorum ama…

En iyi muhasebecinin, en az vergi ödeten muhasebeci olduğu bir ülkede, en az vergi verenin ‘’İşini bilen adam’’ ilan edildiği bir ülkede hakkıyla vergi toplanabildiğinden bahsetmek mümkün değildir. Vergileri toplayamayan bir yönetim, görevlerini yerine getirebilmek adına vergiyi kaçırmanın çok mümkün olmadığı belli kalemlere ki bunlar petrol vb. olması gerekenden daha fazla yükleniyorlar. Bu durum da zam, enflasyon gibi olumsuzluklarla bizlere geri dönmektedir. Böylece sosyal mutsuzluğa zemin hazırlanmaktadır.

Sosyal mutsuzluğa zemin hazırlamamak, daha mutlu yarınlar hazırlayabilmek, ekonomik manada daha güçlü olmak istiyorsak vergi verelim. Unutmayalım veren elin alan elden daha hayırlı olduğunu.

Vergi kaçıranın işini bilen insanlar olmadığını, Ülkemizin, çocuklarımızın bize emaneti olduğunu unutmayalım. Vergi kaçıranın yüzünün kızardığı günlere kavuşmak dileğiyle.

Bu yazı 3349 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar