Alaşehir'de Kültürümüzü Yaşatan Birileri Var
Onur Korkmaz

Onur Korkmaz

Siyaset Bilimci ve Aktivist

Alaşehir'de Kültürümüzü Yaşatan Birileri Var

17 Kasım 2017 - 13:19

Dağlarından yağ, ovalarından bal akan Alaşehir tekrar merhaba. Biliyorum, bu sezon ekonomik anlamda kanatlarınız kırıldı ama, Alaşehir halkı güçlüdür. Bu tür zor durumların üstesinden gelir. Ben de, bu moral bozukluğunu giderebilmek adına ilçemizde gelişen güzel haberleri sizlerle paylaşıyorum. 

Gelelim bu güzel haberlere.. Geçenlerde köyüme gittim.1968-2014 arası belediyesi olan şirin bir kasaba iken, büyükşehir kanunu gereğince mahalleye dönüşmüş bir yer oldu Kemaliye. Burada, bir derneğin kurulduğu bana ilk söylendiğinde şaşırdım. Sonra derneğin mekanına uğradım ve derneğin başkanı Ahmet Ok ile bir süre oturup sohbet ettim. Bu arada derneğimizin adı Alaşehir Kemaliye Yörük Türkmen Efeler Derneği. Derneğin amacını bana anlattılar; gelenek ve göreneklerin geçmişte kalmaması, kaybolmaması ve bunu modern hayata taşıyabilmek. Seymen ve zeybek kültürünü yaşatmak ve yaymak gibi kültürel bir faaliyet alanında nominal vade de amaçlarından bahsettiler. Bu durum beni çok sevindirdi çünkü kültürel değerlerimizin bir bir yok olduğu dönemde yapılan bu girişimcilik takdir edilmelidir.

Alaşehir gibi kültürel öğelere önem veren bir ilçede bu tür faaliyetlerin olması bende olumlu bir izlenim yarattı. Diğer bir husus ise merkez dışında kalan mahalleler de bu dernek bir ilke imza attı. Kemaliye dışında başka hiç bir mahallede bu tür kültürel faaliyet gösteren derneğin olmaması Yörük Türkmen Efeler Derneği açısından önemli. Çünkü faaliyetin merkezini Kemaliye'ye taşımaya kararlılar...

Binaenaleyh atılan adımları desteklemeli ve bu tür derneklere fırsat vermeliyiz.

Sahip çık ki büyüsün!!!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar