Estetik Bir Gülüş Zor Mu?
Yrd.Doç.Dr. Erhan DİLBER

Yrd.Doç.Dr. Erhan DİLBER

Estetik Bir Gülüş Zor Mu?

25 Ekim 2016 - 23:49 - Güncelleme: 27 Ekim 2016 - 23:54

Günümüzde estetik anlayış aşikâr bir şeklide önem kazanmıştır. Sağlık sektörünün (tıp ve diş hekimliği) birçok alanında, artık estetik ameliyatlar ya da düzeltmeler çok büyük oranları oluşturuyor. Burun estetiği, göğüs estetiği, yüz estetiği ve vücut estetiği derken diş estetiğinin de son yıllarda çok fazla popülaritesinin arttığını sağlık reklamları yapan TV kanallarından ya da broşürlerden açıkça görüyoruz. Kimisi doğal bir gülüş, kimisi tavşan dişler, kimisi Hollywood gülüşü… Aslında diş estetiğinde bazı temel objektif kriterler olsa da hastanın beklentileri ve istekleri çoğu zaman diş hekimlerini bu kriterlerin dışına çıkarmak zorunda bırakıyor.

Diş estetiğini çok önemseyen hastalar, hekimler için biraz korkulu rüya olsa da bir şekilde onları da tatmin etmek artık mümkün. Artık hastalara kliniğe geldiklerinde uzun seanslı, zahmetli ve pahalı tedavi işlemleri yapmadan iki seansta yeni bir gülüş tasarımı yapılabilmekte ve hasta tedavisinin son halini daha hiç başlamadan görebilmektedir. Yani aslında hayalinizdeki gülüşü bu yöntemlerle görüntüleyip hayal olmadığını size yansıtıyoruz.  Bu uygulamanın güzel yanı bu geçici protezlerle birkaç gün gezebiliyorsunuz ve eşiniz ve dostunuzdan dişleriniz ile ilgili farklı yorumlar alabiliyorsunuz. Diğer bir avantajı ise hekim yapacağı restorasyonların planlamasını en başından bitmiş proteze göre yapıyor ve olası problemleri de en başından görmüş oluyor.

Hekimler, hastaya da en başından işin nasıl olacağını, ya da olamayacağını, başka işlemler gerekebileceğini anlatıyor. Böylece hastanın merak ettiği soruların da cevapları kolaylıkla açığa çıkıyor. Bazı kliniklerde hastalar için artık stüdyo şeklinde özel fotoğraf odaları bile tasarlanmış durumda. Hastalara, ilk hali ve son hali 2. Seansta karşılaştırmalı olarak gösteriliyor ve gerçekten hasta için önem arz ediyor. Aslında bu uygulama bir süredir yaygın bir şekilde yapılmakta olup sadece insanlarda ‘’ESTETİK’’ algısı altında birleşmiş olduğundan yapay, pahalı ve zor bir teknik olduğunu düşündürmektedir. Şunu unutmamak lazım her hastalık genel gibi gözükse de her hastada aynı şekilde hissedilmez. Tıpkı toplumda ben yaptırdım çok iyi oldu ya da olmadı algısı gibi. Hele bir de eş-dost ve akrabalarda tatmin olmamış birileri varsa önyargıların kırılması çok daha zor oluyor. Bu yüzden diş tedavilerinizde hekiminizle iletişim içinde olun. Sadece muayene olmak ve uzman görüşü almak hem sizi mutlu eder hem de çözüm olanaklarına yaklaşmış olursunuz. Bizden uzman tavsiyesi…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar