JEOTERMAL VE ÜZÜM BAĞLARI
Mehmet SALCIOĞLU

Mehmet SALCIOĞLU

JEOTERMAL VE ÜZÜM BAĞLARI

25 Ocak 2017 - 10:20 - Güncelleme: 25 Ocak 2017 - 10:26

Bol sıfırlı, milyon Dolar’lı ve Euro’lu yatırımlar ile ilçemize.... diye başlayan gazete manşetleri, arka fonda bacası tüten bir jeotermal tesis ile vizyonda takım elbiseli, kelli felli bir ekip oldu mu işte haber tamam. Fakat yıllar önce verdiği röportaj ile meşhur olan Ankaralı vatandaşın dediği gibi “ Lakin öyle değildir” 

Konu hakkında artık herkes az çok fikir sahibi olması tek orijinimiz. Yararları, zararları, sismik etkileri tetikler mi? Kanser yapar mı? Sınırda olmayan ve gümrüğü olan tek ilçe, yıllık yaklaşık 150 milyon dolar ihracat kapasitesi olan Alaşehir’i geliştirir mi?   

Thomson fidesi mi sultaniye fidesi mi diksem gibi çetrefilli ve uzayıp giden konular bunlar, teknik bir analiz ve uzmanlık gerektirdiğinden, sesli ve sesiz ifade edilen düşünceler temenni ve umut gibi spritüel kavramlar olarak boşlukta asılı durmaktadır.  

Avrupa'da, İzlanda örneğinde olduğu gibi jeotermal çehreyi tamamen değiştirebilir. Şu an için enerji sektöründe yönelim ve tercih yenilenebilir kaynaklar. Yenilenebilir enerjide en verimli seçenek ise jeotermal. Jeotermal milli piyango biletinin numaraları önümüzdeki günlerde çekilecek ve ikramiyeyi hep beraber öğreneceğiz. 

İlgilendiğim ve önemsediğim bir konu olması dolayısı ile bazı bölgelerde, gerek atık su salınması gerekse sondajlar ile üzüm bağlarında asma kurumaları ve yıllık rekoltede düşüş tespit ettik. Bağı zarar gören ve tek geçimi bu bağ olan çiftçi hali ile her yıl daha az kazanç elde edecek ve maddi olarak büyük bir zarar uğrayacak.  

Tarım arazilerinin etkilenmesi örneğinde özneler genelde sabit ise de nesneler sürekli yer değiştir. Bize yakın örnek olan Yatağanda, termik santralin bölgedeki çiftçilerin tarım arazilerine zarar verdiği ve maddi zarar oluşturduğu mahkeme kararları ile hüküm altına alındı ve birçok davayı Yargıtay onaylayıp kesinleştirdi. Çiftçiler meydana gelen kayıplarını tazmin ettiler. Avrupa insan hakları mahkemesinin bile konu hakkında çiftçilerin ve vatandaşın lehine verdiği çok önemli ve emsal olacak kararları var. 

Yazdığım hemen hemen her yazıda sürekli şikâyete ve dava açarız yazıyı kaldırın baskısına ve tehdidine uğradığımız için şu an şirket adını vermeden cümlelerimi toparlayayım. Bu anlattığımız konu hakkında gerekli zararlarınız için dava açmaktan çekinmeyin ve komik rakamlar ile gelin zararınızı giderelim tekliflerine itibar etmeyin.  

Yapacağınız başvuru ve işlemlerde, zararınızı iyi hesaplayın ve aracılara paranızı kaptırmayın. Gerçek kaybınızı belirleyin ve teknik bir konu olduğu için profesyonel destek alarak hareket edin. 

Konu dışı ama Donald Trump’ın seçim vaadi ile dünya gündemine oturan, Avrupa da ise yaklaşan seçimler ile özellikle Fransa’da dile getirilmeye başlanan “sermayeyi ülkeye geri döndürme çağrısı” beni de lokal düşüncelere sevk etti.  

Yıllık yaklaşık 150 milyon dolar ihracat yapılan bir ilçede, bu köklü ve kazançlı teşebbüsler Alaşehir için ne yapıyor? Alaşehir’den, üzümden, Alaşehirliden kazandıkları Türk liraları, Rubleleri, Dolarları nasıl bir sosyal sorumluluk projesinde kullanıyorlar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar