İHRACAT ve DEVLET YARDIMLARI
Mehmet SALCIOĞLU

Mehmet SALCIOĞLU

İHRACAT ve DEVLET YARDIMLARI

19 Ekim 2017 - 14:02

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 400 milyon doları aştı ! 

Rusya'ya yaş üzüm ihracatı haftaya başlayacak 

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 200 bin tonu aştı ! 

Alaşehir’de her sezon çiftçi açısından iki şey asla değişmiyor. Birincisi yukarıda alıntı yaptığımız umut besleyen gazete manşetleri. İkincisi sezonun ortalarında dibi gören üzüm fiyatları ile bırakın borçlarını ödemeyi yaptığı masrafını bile karşılamayan üretici. 

Peki, bu binlerce dönüm arazide yetiştirilen üzümden kim para kazanıyor? 

Neden onlarca ihracatçı firma her sezon Alaşehir’e akın ederek üzüm alma yarışına gidiyor? 

Ticari hayatta hiçbir teşebbüs karlılığın olmadığı yerde işletme faaliyetlerine devam etmez. Ya işlemlerine son verir ya da küçülmeye gider. Fakat her sene tüm buzhaneler dolu her yerden işçi toplayan işletmeler faaliyetlerine devam ediyor. Neticede lafın kısası ihracat yapan firmalar para kazanıyor hem de iyi kar marjları ile çalışıp yüksek gelir elde ediyor. 

Eximbank gibi birçok devlet kurumunun iş tanımı ve görevi ihracatı geliştirmek ve bu sektörde çalışan firmalara her konuda yardım etmek. Ayrıca aşağıda belirtilen destek ve teşviklerde firmalar için söz konusu. 

Yurtiçi Fuar Katılımlarının Desteklenmesi , 

Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi , 

Küresel Tedarik Zinciri , 

Tasarım Desteği , 

Yurtdışı Birim Marka Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi , 

Turquality Desteği , 

Tarımsal Ürünlerde İhracat İadeleri , 

Navlun Desteği , 

Pazar Araştırması Desteği , 

E-ticaret Sitelerine Üyelik Desteği  vb… 

Tüm bu destek ve teşviklere rağmen; dayıoğlum Arabistan’da ona mal göndereyim, kardeşim Rusya’da halde çalışıyor, o malı alır satar gibi alışkanlıklarla hareket ederek, sözleşeme olmadan, güvenli ödeme yöntemlerini bilmeden ve kullanmadan (Documentary credits vb.)  ICC,  INCO TERMS,  SGS, UCP 600,  MT 700  vb gibi kavramlar hakkında hiçbir bilgi sahibi  olmadan  bu işleri yapmaya kalkınca tabiî ki bizim tüccarımızda uluslararası piyasada tokatlanıyor. Gönderdiği malın parasını da; elinde bırakın sözleşmeyi evrak dahi olmadığı için hiçbir şekilde tahsil edemiyor ve ticari olarak batıyor. 

Uluslararası piyasada şirketlerimizin ömrünün çok kısa süreli olması ve sürekli isim değiştirmesi yabancı ithalatçılar açısından bilinen ve hayıflanılan bir özellik. Bunun nedeni ise kısa süreli çözümlere yönlenilmesi, bilgiye ve uzmanlığa itibar edilmeyip küçük hesapların peşinde koşulması. Üretim ve satış sürecinde yer alan tüm aktörler bilgiye, eğitime ve uzmanlığa değer verirse belki daha az parasını kaptırabilir. 

Tüm bu teşvik, ,imkân ve kolaylıkların yanında ihracat yapmak artık çok zor değil. Alaşehir çiftçisi kendi üzümünü kendi kurduğu kooperatifle ihraç etmeli. Böylece ödemelerde keyfe göre vade olmayacak, fiyatta istikrar ve hakkaniyetli dağılım sağlanacak. Realize edersek biri son model jip  ile dolaşırken, çiftçi borcumu ödeyebilir miyim diye düşünmeyecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar