Dış Ticarette Ödeme Şekilleri
Mehmet SALCIOĞLU

Mehmet SALCIOĞLU

Dış Ticarette Ödeme Şekilleri

17 Kasım 2017 - 13:16

Dış ticaretin en önemli konularından birisi ödeme aşamasıdır çünkü ticaretin en asli amacı tacirin ve en nihayetinde üreticinin parasını alabilmesidir. Bu durum uluslararası kabul edilmiş ödeme şekillerine göre gerçekleştirilir.

Profesyonel ve kurumsal firmaların veya dış ticaret yapmak isteyen kişi / işletmelerin ilk yapması gereken sözleşme hazırlamaktır. Daha sonra bu akdedilen sözleşme koşullarına göre

Satıcıya mal bedelinin ödenmesi aşamasına geçilir.

1- Peşin ödeme (advance payment)

Bu ödeme şeklinde alıcı, satıcı malları yüklemeden önce mal bedelini öder. Alıcı eğer satıcıya güvenmiyorsa banka garantisi veya stand by L/C(TEMİNAT AKREDİTİFİ)isteyebilir.

2- Mal mukabili(open account,cash against goods)

Alıcının malı teslim almasından sonraki bir tarihte mal bedelinin ödenmesine olanak sağlayan bir ödeme şeklidir. Sözleşmede belirtilen ödeme vadesinde ödemeyi yapması beklenir.

3- Vesaik mukabili (collections/cash against documents )

Vesaik mukabili ödeme şekli, bir bankanın vesaikin bedelini tahsil etmesi karşılığında vesaiki teslim etmesine olanak sağlayan bir ödeme şeklidir. Alıcı malı gümrükten çekmeden önce belgelerin karşılığını bankaya yatırmak zorundadır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir başka konuda taşıma belgelerinin(konşimento, hava konşimentosu, nakliyeci makbuzu vb) alıcı firma yerine banka adına düzenlenmesi gereğidir.

4- Kabul kredili ödeme (acceptance credit)

Anlaşmaya varılan vadede mal bedelinin ödeneceğine dair poliçenin alıcı veya alıcı ve bankası tarafından kabulünden sonra vesaik alıcıya teslim edilir ve mal alıcını tarafından gümrükten çekilebilir

5- Akreditif(letter of credit L/C)

Akreditif kısaca şartlı bir banka garantisidir diyebiliriz

Basit olarak ödeme türlerini bu şekilde ifade edebiliriz. Tüm bu sürecin bir çok spesifik ve farklı nüanslarının da bulunduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Yapılacak sözleşme, malın cinsi, ticari ilişkiniz vb gibi birçok unsur ile ödeme yöntemini belirlenebilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar