Alaşehir’i Bekleyen Büyük Sorun
Soner VATANSEVER

Soner VATANSEVER

Alaşehir’i Bekleyen Büyük Sorun

15 Aralık 2016 - 22:32 - Güncelleme: 16 Aralık 2016 - 08:49

Alaşehir‘de, kurallara uymayan sürücüler ile birlikte yetersiz altyapı yüzünden trafik sorunu had safhaya ulaştı!

İlçe merkezinde gelişigüzel park eden araçlar ve araç sayısındaki artış, trafik sorununun her geçen gün büyümesine neden oluyor. Salı ve cuma günleri, halk pazarı kurulmasıyla birlikte köylerden gelen vatandaşların etkisi ile ilçe merkezindeki araç sayısında ciddi artış yaşanıyor. Mevcut altyapı eksikliğine birde trafik kurallarına uyulmaması eklenince durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Özellikle Bulvar Caddesi ve Kuvayi Milliye Caddelerinde, tek şerit geçiş güzergahı olması nedeni ile, trafik zaman zaman  tıkanma noktasına geliyor. Sürücüler ve çevre esnafı duruma tepki gösterirken, her salı aynı manzaranın yaşanması vatandaşları adeta çileden çıkarıyor. Salı günleri özellikle Bulvar Caddesi, İstanbul trafiğini aratmıyor. Trafik kurallarına uymayan sürücüler de eklenince, trafik zaman zaman tamamen kitleniyor. Uzun araç kuyrukları, sürücüleri isyan noktasına getiriyor. İlçemizde yaşanan trafik sorununun en büyük sebeplerinden birinin, birkaç yıl önce yapımı tamamlanan Cumhuriyet Meydanı Projesi olduğunu düşünüyorum. Meydan, yeni görünümü ile kentin çehresini değiştirdi fakat, yapılan projede ulaşım ayağı uzun vadeli olarak göz önünde bulundurulmadı.

Hayata geçirilen projede, Otel Benan’ın önünden geçen yol iptal edilerek Cumhuriyet Meydanı büyütüldü. Bu yol, Kuvayi Milliye Caddesine yönlendirildi. Mevcut hali ile zaten tek gidiş tek geliş olan bu cadde, üzerine yüklenen ekstra yük ile ciddi sıkışmalara neden oldu.

Diğer yandan Bulvar Caddesinde ise, yol kenarlarına park edilen araçlar başlı başına bir sorun. Şehrin en işlek yeri olan Cumhuriyet Meydanı, park yeri olmayışı yüzünden özellikle salı günleri tam bir mahşer yeri gibi. Park yeri bulamayan araçlar, sıkışan trafik, üzerine birde pazara gelen insan seli eklenince atmosferi siz düşünün.

Ben mimar değilim ama, Cumhuriyet Meydanı Projesinde, mevcut halinde olduğu gibi görsellik ön planda tutulmalıydı fakat, arka planda da trafik sorununu çözecek,uzun vadede Alaşehir halkına nefes aldıracak bir altyapı oluşturulmalıydı. Örneğin, Cumhuriyet Meydanının altına bir otopark yapılabilirdi. Bu otopark, o bölgenin trafik yükünü azalttığı gibi, trafik sıkışmalarının da önüne geçerdi.

Alaşehir, sürekli göç alan ve nüfusu her geçen gün artan bir kent. Bulvar ve Kuvayi Milliye Caddeleri, mevcut hali ile ihtiyaçları karşılayamaz halde iken, birkaç yıl sonra araç sayısının artışı ile bu caddelerde ulaşım sistemi tamamen çökecek. Yetkililerin acil önlem alması gerekmektedir. Önlem alınmadığı taktirde bu sorun giderek artacak, bunun bedelini de halk ödeyecektir.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Musa ÜLKER
  5 yıl önce
  Cumhuriyet meydanı Sit a***ı sınırı bitişiğinde bulunduğu için yeraltında eser çıkması ihtimali çok yüksek...Bu yüzden yeraltı otopark yapımı göze alınamadı çok düşünülmesine rağmen maalesef...Çünkü Koruma-Anıtlar kurulu bu çalışmayı iptal ederdi zaten....
 • Dursun kara
  5 yıl önce
  niye yer altına oto park yapmazlarki

Son Yazılar