Sanal Alemden de Sorumluyuz...
Fatih AKOVA

Fatih AKOVA

Sanal Alemden de Sorumluyuz...

16 Haziran 2017 - 12:23

Allah Resûlü ne güzel buyurdu "Kişiye, yalan olarak, her duyduğunu anlatması yeter!"

Gıybetin ve İftiranın gerçek hayatta veya sanal âlemde yapılmasının sorumluluk açısından birbirinden hiçbir farkı yoktur. Hatta sanal âlemdeki gıybet ve İftira çok daha fazla günaha neden olabilir, diyerek de uyarayım. Sosyal medya üzerinden yayılan bilgilerin nerelere ve kimlere ulaştığı noktasında bir kontrol olmadığı için; gıybet veya iftira olan bir paylaşımın düzeltilmesi durumunda dahi düzenlemeden haberdar olmayan insanların olma ihtimali kul hakkı noktasında düşündürücü bir boyuta varıyor. Sosyal medya sitelerindeki paylaşımlarda bir adap olmalı, Kadın, erkek veya herhangi bir kesimin görmesinin uygun olmadığı fotoğraflar vardır, medya içinde istemeden bile bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu yüzden paylaştıklarımızın vebali katlanarak omuzlarımızda kalıyor.

"Bilmediğin şeyin ardına düşme, çünkü göz, kulak ve kalp hepsi sorumludur, mutlaka sorguya çekilecektir." (İsra, 17/36)

Sosyal medyada paylaştığımız her şeyin kayıt altına alındığını bildiğimiz halde bu konuda kendimize bir sınır koymuyoruz. Oysaki ömürde yaşanan her şey gerçek anlamda bir kayıt altına alınıyor. Yazıp sildiğimiz, bakıp geçtiğimiz yüzlerce bilgi, fotoğraf aslında sırtımıza da veballer yüklüyor. Yalan yanlış bilgilerle insanları kandıranlar büyük günaha girerler, sosyal medyada verilen bir bilginin, sözün, fotoğrafın aslında yanlışlığı söz konusu olduğunda dönüşü çok zor olan bir durum ile karşı karşıya kalınıyor. Kaç kişi okuduysa o kadar kişiye ulaşmak helalleşmek, anlatmak hiç de kolay bir şey değil.

"İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen ve dediklerini kayda geçen bir melek hazır bulunmasın." (Kaf, 50/18)

Öte yandan sosyal medya üzerinde iyi niyetlerle paylaşılan dinî bilgiler konusunda da büyük bir vebal söz konusu olabiliyor. Diğer konular gibi özellikle dinî bilgiler konusunda doğruluğu araştırılmayanların paylaşılmamasını, yanlış bilgilerin yayılmasına fırsat verilmemesi gerekir.

Sosyal medyanın anlık ve daha pratik iletişim imkânı vermesi ve kısa sürede yayılım kazanması ile popüler oldu. Günümüzde sosyal medya vazgeçilmez bir iletişim mecrası olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal medya kullanımı açısından unutulmaması gereken noktalar var. İnternette hiçbir bilgi tam olarak silinemiyor, ileride mutlaka bir şekilde karşımıza çıkabileceği gerçeğini de hatırlayalım.

“Bilin ki, Allah, gönlünüzdekileri bilir. Bu sebeple Allah´tan sakının.” (Bakara, 2/235)

 

Fatih Akova Gazeteci Yazar

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar