Pazar günü Alaşehir’de, 75 yılın sıcaklık rekoru bekleniyor

Pazar günü Alaşehir'de, 75 yılın sıcaklık rekoru bekleniyor

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de, yarından itibaren hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 9 ile 13 derece üzerine çıkması, Pazar günü ise 41 dereceye ulaşarak Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerine ulaşması bekleniyor.

15 Mayıs 2020 - 13:14 - Güncelleme: 15 Mayıs 2020 - 13:42

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Haber - Manisa Valiliği ve Alaşehir İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerince günler öncesinden uyarıların yayınlandığı sıcak hava dalgası yurda bugün giriş yapıyor. Bugün ve yarın ki hava durumu tahminlerine göre sıcaklıklar ciddi şekilde artacak, önümüzdeki haftanın ilk günlerinde de sıcak hava yurdu etkilemeye devam edecek.

Alaşehir'de Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin 13 °C Üzerine Çıkacak

Meteoroloji tarafından yayınlanan uyarıya göre; Bu hafta sonu bugünden itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artarak yurdumuzun batı bölgelerinde mevsim normallerinin 9 ila 13 derece üzerinde seyredeceği ve uzun yıllar Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerini yer yer aşabileceği değerlendirilmektedir. Yurdumuzun diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredeceği öngörülmektedir.

YAŞLILARA VE ÇOCUKLARA UYARI

Meteoroloji’nin yayınladığı duyuruda yaşlı ve çocuklara dikkat çekildi; Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir.

Manisa Valiliğinden Günler Önce Uyarı Yapıldı;

METEOROLOJİK UYARI

Sıcak Hava Dalgası Uyarısı

Bu hafta sonu Cuma gününden itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artarak bölge illerimizde (İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale) mevsim normallerinin 9 ila 13 derece üzerinde seyredeceği ve uzun yıllar Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerini aşabileceği değerlendirilmektedir.
Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı:15.05.2020 09:00 - 19.05.2020 19:00
Oluşması Muhtemel Riskler: Güneş Çarpması

Alaşehir İlçe Tarım Müdürlüğünden Yapılan Yazılı Açıklamada Bağlarda Sulama Tavsiyesi Yapılmıştı;

BAĞLARDA SULAMA TAVİSYESİ:
Önümüzdeki günlerde beklenen aşırı sıcaklar nedeniyle, bağlarımızın çiçeklenme döneminde stres yaşamaması, aşarı çiçek silkmesini engellemek için Kıraç, Kumlu arazilerde aşırı olmamak kaydıyla mümkünse akşamları 2-3 saat süreyle damlama sulamanızı açmanız tavsiye edilir.

Alaşehir'de 75 Yıllık Sıcaklık Rekorunun Kırılması Bekleniyor

Bölgemiz yarından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımının etkisini yaşayacak. Akımla beraber Alaşehir'de, Pazar günü hava sıcaklığının 41, Pazartesi günü ise 42 dereceye çıkması bekleniyor. Kentin Mayıs ayı sıcaklık rekoru, 1945 yılında 38.7 derece ile ölçülmüştü.

İşte, Alaşehir İçin Bir Haftalık Hava Tahmin Raporu Aşağıdadır; 

Alaşehir için güncel hava tahmin raporu için TIKLAYINIZ...

2020/05/2020-05-15-13-41-55.gif
Bu haber 3025 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hızlı Tren inşaatında görevli sürücülere jandarmadan eğitim
Hızlı Tren inşaatında görevli sürücülere jandarmadan eğitim