Alaşehir’li çiftçiyi ne Koronavirüs ne de Aşırı Sıcaklar...

Alaşehir'li çiftçiyi ne Koronavirüs ne de Aşırı Sıcaklar Durdurdu

Alaşehir Manşet Haber - Geçtiğimiz günlerde Alaşehir'de, son 75 yılın en sıcak günlerini yaşadık. Termometreler, Mayıs ayında olmamıza karşın 42 dereceleri gördü. Bir taraftan aşırı sıcaklar, diğer bir taraftan da Koronavirüs salgınına rağmen Alaşehir'li çiftçiler üretime ara vermeden devam etti.

22 Mayıs 2020 - 10:41 - Güncelleme: 22 Mayıs 2020 - 10:55

 

Soner Vatansever - Alaşehir Haberleri / Koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçemizde bağ ve tarlalarda üretim, özel izinlerle devam ediyor. 

Dünyaca ünlü Sultaniye cinsi üzümün yetiştiği Alaşehir ovasında sezon hazırlıkları aralıksız devam ediyor. Çiftçiler üzüm bağlarında ilaçlama çalışmalarını sürdürürken, kadınlar ise yaprak toplayarak aile ekonomilerine ek gelir sağlıyorlar. Bölgemizde zaman zaman 42 dereceyi bulan bunaltıcı sıcaklara rağmen üretime ara vermeyen üreticiler; "Her zahmette bir Rahmet vardır. Son yılların en sıcak Mayıs ayını yaşamamıza rağmen ara vermedik. Önemli olan sağlıklarımız. Sağlığımız yerinde olduktan sonra bizi ne sıcak, ne yağmur ne de çamur etkiler. Çalışmaya, üretmeye devam ederiz" dediler. 

'Evimizin İhtiyaçlarını Karşılıyoruz'

Sabahın erken saatlerinden itibaren yaprak toplamaya başladıklarını kaydeden Neriman Uçar, "Topladığımız yapraklarla ekonomimize katkı sağlıyoruz. Topladığımız bu yapraklarla evimizin ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda aile ekonomisine de katkı da bulunuyoruz. Özellikle yaz mevsimine adım attığımız şu günlerde geçimimizi yaprak satışından sağlıyoruz. Yaprak toplamanın zorlukları da var. Saat 05.00'te toplamaya başlıyoruz. Bazen öğlen 13.00'e kadar sürdüğü oluyor. Yaprak bollaştıkça kazandığımız para da düşüyor. Bu nedenle, yaprağın az olduğu bugünleri fırsata çevirmeye çalışıyoruz" dedi.

'Yaprak Sarması Sofralarımızın Vazgeçilmezi'

Koronavirüse rağmen yaprak toplamaya devam ettiklerini berliten Ayşe Türk ise "Alaşehir Ovası'ndaki bağlardan topladığımız tazecik yapraklardan sarma yapıyoruz. Kültürel lezzetlerimizin başında gelen yaprak sarması sofralarımızdan eksik olmuyor. Bağlardaki bu işleme yaprak aralama deniyor. Fazla yaprakları ayıklayıp üzümlerimizi meydana çıkararak daha iyi güneş almasını bu sayede daha güzel gelişmesi sağlıyoruz. Ayrıca ayıklanan bu yapraklarda gerek taze, gerekse salamura olarak basıyoruz. Bizlerde bu çalışma sayesinde ek gelir elde ediyoruz. Yapraklarımızı gelen alıcılara satıyoruz. Satamadıklarımızı salamura yaparak kendimiz tüketiyoruz. Yaprak üzümden önce bizim gelir kaynağımız oluyor" diye konuştu.

Bu haber 1935 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Gökyüzünde Esrarengiz Işıklar
Alaşehir'de Gökyüzünde Esrarengiz Işıklar