Üzüm, Zam Şampiyonu Oldu

Üzüm, Zam Şampiyonu Oldu

Alaşehir Manşet Haber - İstanbul Ticaret Odası verilerine göre Aralık ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 35,35'lik bir yükselişle "üzüm" oldu. Üzüm, pazarda cep yakarken, fiyatlardaki artış üreticiye yansımıyor.

10 Ocak 2020 - 15:51 - Güncelleme: 10 Ocak 2020 - 16:12

 

Aralık ayında yüzde 35,35 yükselişle fiyatı en çok artan ürün "üzüm" oldu. 

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını temin etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla, geçen Aralık ayında İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla beraber açıkladı.Buna göre, Aralık ayında yüzde 35,35 yükselişle fiyatı en çok artan ürün "üzüm" olurken en çok azalan ise yüzde 15,90 ile "portakal" oldu. İTO'nun açıkladığı verilerin sonrasında Pazar esnafı da meydana gelen zam oranları hakkında görüşlerini belirttiler.

SEZON BİTİNCE FİYATI ARTTI

Üzümün mevsiminin geçmesinden ve buna bağlı olarak ürünün azalmasından dolayı pahalılaştığını belirten Pazar esnafı İdris Yıkılmaz, "Geçen ay üzüm daha fazla geliyordu, üzüm mevsiminin sonuna gelmesinden dolayı fiyatları da pahalandı. Geçen ay 50 kasa üzüm satıyorsak bu ay 10-15 kasa satabiliyoruz. Üzüm sezonu bitti, ürün azaldığı için fiyatı pahalandı. Geçen ay 5-6 liraya sattığımız üzümü bu ay 10 liraya satıyoruz" sözlerini ifade etti.

DÜŞÜK FİYATLARDAN MÜŞTERİ MEMNUN

Portakalın fiyatının azalmasından bahseden Pazar esnafı Şahin Yıkılmaz ise "Antalya'dan gelen portakalın bolca üretilmesinden dolayı portakal ucuz. Portakal geçen aya göre de ucuzladı. Fiyatı ucuzlayınca 1 kilo alan vatandaş 4-5 kilo alıyor. Fiyatlar ucuz olduğundan dolayı vatandaşlar memnun. Üzüm ise mevsimlerden dolayı sonu geliyor, her yerde bulunmuyor. Bu yüzden üzümün fiyatı pahalılaştı" diyerek konuştu.

FİYATI YÜKSELEN VE AZALAN DİĞER ÜRÜNLER

Fiyatında artış meydana gelen öbür ürünler; aynı gruptan yüzde 34,11 ile taze fasulye, yüzde 24,71 ile salatalık, yüzde 22,93 ile domates, yüzde 20,84 ile yeşil soğan, yüzde 17,04 ile konutla alakalı harcamalar grubundan fuel oil oldu. Fiyatında azalış izlenen öbür ürünler ulaştırma harcamaları grubundan; yüzde 9,13 ile şehirlerarası otobüs, yüzde 8,88 ile gıda harcamalarında muz, yüzde 8,59 pırasa, yüzde 4,63 ile karnabahar ve yüzde 4,04 ile lahana oldu. 

Bu haber 2128 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayılan Yaşlı Adam Hastanede Hayatını Kaybetti
Bayılan Yaşlı Adam Hastanede Hayatını Kaybetti