Üzüm Çeşitleri Bu Bağda Toplanacak

Üzüm Çeşitleri Bu Bağda Toplanacak

Alaşehir Manşet Haber - Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan üzüm çeşitleri Milli Koleksiyon Bağı’nda yetiştiriliyor. Bu kapsamda aynı bağda bin 500’ün üzerinde yerli üzüm çeşidi yetiştiriliyor.

15 Şubat 2019 - 14:37

 

TAGEM’e bağlı Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nce 54 yıldır yürütülen “Türkiye Asma Genetik Kaynaklarının Belirlenmesi, Muhafazası ve Tanımlanması Projesi” kapsamında, Tekirdağ’da Enstitü arazisinde tesis edilen Milli Koleksiyon Bağı’nda bin 500’ün üzerinde yerli üzüm çeşidi yetiştiriliyor.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından 1965 yılında başlatılan Türkiye Asma Genetik Kaynaklarını Belirlenme Projesi’yle Türkiye’de yetişen üzüm çeşitleri araştırılıyor. Proje kapsamında ekipler, Türkiye’de üzüm yetiştirilen bölgelere gidilerek, bu yörelerde yetiştirilen üzüm çeşitlerinden örnekler alarak bu çeşitleri Enstitünün, Milli Koleksiyon bağında topluyor.

Tekirdağ’ın yetiştirme alanı en yaygın ve ekonomik getirisi en fazla olan ürünlerinden biri arasında yer alan üzüm, pekmezden şaraba, üzüm suyundan şıraya kadar birçok ürüne kaynak oluşturuyor. Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce hayata geçirilen proje ile sirke, üzüm suyu ve pekmez için işlenen üzümlerin atıkları, kurulan düzeneğe serilerek güneşte kurutulduktan sonra tüketime hazır hale getiriliyor.

Milli Koleksiyon Bağı’nda da Proje kapsamında Milli Koleksiyon Bağı’nda Türkiye’nin her yöresinden bin 500 üzüm çeşidi yetiştiriliyor.

Bu haber 2454 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa Çıkma Yasağına ve Sosyal Mesafeye Uymayanlara Ceza Yağdı
Sokağa Çıkma Yasağına ve Sosyal Mesafeye Uymayanlara Ceza...