Poşetten sonra yeni uygulama! Birçok ürün için katılım payı...

Poşetten sonra yeni uygulama! Birçok ürün için katılım payı geliyor!

Alaşehir Manşet Haber - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, poşetin ardından ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da katılım payını öngören taslağı görüşe sundu.

09 Mayıs 2019 - 18:21

 

Çevre Bakanlığı ücretli poşet uygulamasından sonra, geri kazanım payı alınacak ürünlere ilişkin çalışmalarına hız verdi.

Bakanlık bu doğrultuda hazırlanan ‘Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı görüşe sundu. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı uygulanacak. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak. 

SON TARİH 30 HAZİRAN   

Uygulamanın 30 Haziran tarihinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak seçilip, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu gereğince tespit ve ilan edilen tekrar değerleme oranında yükseltilerek uygulanacak.

UYGULAMAYANA CEZA VERİLECEK  

Katılım payı ile ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18.037 lira, ödemediği anlaşılan kişilere ise miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası kesilecek. Bununla birlikte poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.

HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSIYOR?  

Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek. Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak. Su ve süt ile bunların işlenmesiyle hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

Bu haber 3242 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Burhan altunkaya
    1 yıl önce
    Para alınacak başka bişeyler vardır daha Allah doyurmasın sizi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Feci Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
Alaşehir'de Feci Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
65 yaş üstü ve 18 yaş altı için Genelge Yayımladı
65 yaş üstü ve 18 yaş altı için Genelge Yayımladı