Kuru Üzümde İhracat Rakamları Yüz Güldürdü

Kuru Üzümde İhracat Rakamları Yüz Güldürdü

Alaşehir Manşet Haber - Bölgemizin en önemli geçim kaynağı ve stratejik ürünü olan çekirdeksiz kuru üzümde 2018-2019 sezonundaki ihracatında satış rekoru kırıldı.

22 Ocak 2020 - 17:03

 

Bölgemizin stratejik ürünü çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı rakamları yüz güldürdü. En fazla ihracat ise İngiltere'ye yapıldı. 

Manisa'nın ve Türkiye'nin stratejik ürünü çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı bir önceki yıla göre 63 milyon 376 bin 174 dolarlık artış göstererek, Türkiye ekonomisine 510 milyon 25 bin 232 dolarlık döviz girdisi sağlandı. Kuru üzümde 510 milyon 25 bin 232 dolarlık ihracat rekoru, Türkiye'nin ürettiği üzümün yüzde 90'ı karşılayan, üretilen üzümün yüzde 85'ini ihraç eden üzümün başkenti Manisa'da sevinçle karşılandı.

Ülkemize 510 Milyon Dolar Döviz Girdisi Sağladı 

Konuya ilişkin açıklama yapan Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, 'Manisa her şeyden önce üretmesini seven bir ilimizdir. Üreticimizin, tüccarımızın, ihracatçılarımızın, üzüm işletmelerimizin el birliği ile büyük emek sarf ederek yapmış oldukları bu çalışmalar takdire şayandır. Üreticimizin bu üzümü en kalitelisi olması için vermiş olduğu alın teri, mücadele tüccarımızın, ihracatçılarımızın, işletmelerimizin dünyanın her tarafında açmış olduğu stantlarla, Türkiye üzümünü dünyaya tanıtmak ve bu üzümü daha büyük bir pazara sahip olmak için elinden gelen çalışmaları yapıyorlar. 2018-2019'u kıyaslarsak, 2018 yılı 31 Ağustos'ta eski sezon kapanıyor. 1 Eylül 2019'da üzümde yeni sezon açılıyor. Bu arada yapılan ihracat 250 bin ton civarında, buna mukabil de ülkemize 510 milyon dolar bir döviz girdisi sağladık. Ülkemizin ara malı ithalatı olmadan direk ihracata yönelik yapmış olduğumuz bu çalışmada ülkemizin cari açığına da çok büyük katkılar bırakmaktadır' diye konuştu.

EN FAZLA İHRACAT İNGİLTERE'YE

Üzümün Manisa için stratejik bir öneme sahip olduğunu daha iyi yerlere getirebilme adına çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini kaydeden Özkasap, 'Üzümü daha iyi yerlere getirebilmek, bugünkü yerden daha iyi yerlerde olması daha fazla fiyata satabilmek için de Manisa Ticaret Borsası olarak da elimizden gelen bütün çalışmaları yapıyoruz.

Üzümümüzü en fazla ihraç yaptığımız ülkelere baktığımız zaman İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya ve Fransa'ya, yani ağırlıklı olarak üzümümüz Avrupa ülkelerinde tüketimi daha fazla oluyor. Manisa denilince akla üzümümüz geliyor. Aşağı yukarı Türkiye'nin ürettiği üzümün yüzde 90'ı Manisa'da üretiliyor.

Bu coğrafi işareti almamızın en büyük sebeplerinden biri. Ürettiğimiz ürünün yüzde 85'ini Manisa'da modern üzüm işletmeleri tarafından yurt dışına ihraç ediliyor. Biz bu arkadaşlarımızı hakikaten tebrik ediyoruz. Bu kolay bir şey değil. Bugün Türkiye'de kuru üzüm üretimimize baktığımız zaman kişi başı 250 gram civarında. Avrupa'da bu rakamlar kişi başı 1 kilo 700 gram civarında bir üzüm tüketimi gerçekleşiyor. Şu ana kadar ihracatımıza baktığımız zaman 18 Ocak tarihi itibariyle 114 bin ton 140 kilo civarında ihracatını gerçekleştirmiş ve buna mukabil de ülkemizde 239 milyon dolar döviz girişi sağlamışız' diye konuştu.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin 1 Eylül 2018-31 Ağustos 2019 üzüm ihracat raporuna göre en çok üzümü sırasıyla 71 bin ton ile İngiltere'ye, 28 bin ton ile Almanya'ya, 26 bin ton ile Hollanda'ya, 17 bin ton ile İtalya ve 16 bin ton ile Fransa'ya ihraç edildiği öğrenildi.

Bu haber 4306 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı Yaşattı
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı...
Şehit Ateşi Manisa'ya Düştü
Şehit Ateşi Manisa'ya Düştü