Bakırlıoğlu: "TMO dışında 27 liradan üzüm satan bir tane...

Bakırlıoğlu: "TMO dışında 27 liradan üzüm satan bir tane çiftçi yok!"

22 Ekim 2022 - 10:22

Alaşehir Manşet Haber - Manisalı üzüm üreticilerinin dertlerini, sıkıntılarını Meclis kürsüsünden dile getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal’ın kendisi hakkında yaptığı açıklamaları sonrası üzüm bağında buluşalım daveti geldi.

CHP’li Bakırlıoğlu Meclis’te yaptığı konuşmada; Cumhurbaşkanının TMO alım fiyatını 27 lira olarak açıkladığını, fakat TMO dışında 27 liradan üzüm satan bir tane çiftçi olmadığını ifade etmişti. Tamer Akkal ise TMO’nun üzümü 27 liradan aldığını Bakırlıoğlu’nun algı peşinde olduğunu iddia etmişti.

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; AK Partili Akkal’ı eleştirerek, “Kendisi AKP Manisa Milletvekili fakat maalesef Manisa’dan bihaber. Köklenen bağlardan haberi yok anlaşılan. Manisa Ticaret Borsası’nda bile 9 numara çekirdeksiz kuru üzümün 21 lira 70 kuruştan işlem gördüğünden haberi yok. Sergide yağmur yediği için kalitesi bozulan üzümden çiftçinin ne kadar zarar ettiğini tahmin edemiyor herhalde. Milletvekili Tamer Akkal diyor ki üzüm 27 lira. Ben de diyorum ki; TMO dışında 27 liraya bir kilo üzüm satan varsa göstersin. Hangi tüccar, hangi işletme 27 liradan üzüm almış bize söylesin. Çiftçini derdini meclis kürsüsünden dile getirdim. CHP Milletvekilleri olarak sezon başından bu yana ilçe ilçe gezerek üzüm üreticileri ile bir araya geliyoruz. TMO alım merkezlerinde TARİŞ önlerinde çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları, dertleri dinliyoruz. Üzümünü TMO’ya veremediği için 18 liradan satmak zorunda kalan, aldığı parayla bağına bir yıl boyunca nasıl bakacağını kara kara düşünen yurttaşın yüzündeki kaygıyı görüyoruz. Bağını köklemek zorunda kalan vatandaşın yüreğindeki sızıyı yakından hissediyoruz. Biz saraydan değil, Manisa bağlarından gördüklerimizi, duyduklarımızı aktarıyoruz. Çiftçi derdini bize anlatıyor, biz de Meclis kürsüsünden bunları dile getiriyoruz. Milletvekili olarak ben görevimi yapıyorum. AKP Milletvekilinin çözümü de yok sorunları görmezden gelerek çözüm bulunamaz. AKP Milletvekili Tamer Akkal köklenen bağlarda neler yapılacak, çiftçinin cebi nasıl para görecek, üreticinin kullandığı, mazotun, gübrenin, ilacın fiyatı nasıl düşecek hiç bunlardan bahsetmiyor. Bizi algı yapmakla suçlamakla, çiftçinin feryadına kulak tıkamakla, sorunlar çözülmüyor maalesef. Cumhurbaşkanının sözü havada kaldı. Fiyat açıklamak için Manisa’ya gelen Cumhurbaşkanı üzüm fiyatını üreticiye değil de işletme sahibi ihracatçıya sorup açıklarsa sonuç bu olur. Cumhurbaşkanı 27 lira fiyat açıkladı fakat bu fiyat havada kaldı. Hiçbir işletme, hiçbir tüccar üzüme bu fiyatı vermedi. Çekirdeksiz kuru üzüm piyasa hala 20 lira dolayında. 17 liraya üzüm satmak zorunda kalan üreticiler var mesela.” diye konuştu.

TAMER AKKAL’A ÇAĞRI

AK Partili Akkal’a çağrıda bulunan Bakırlıoğlu, “Pazartesi günü Saruhanlı’da buluşalım. Üzüm bağlarına gidelim. TMO alım merkezinin önüne gidelim. Üreticilerle, çiftçilerle görüşelim. İstediği basını, istediği televizyonu çağırsın. Çiftçi konuşsun biz dinleyelim. Soralım bakalım TMO’ya üzüm veremeyen vatandaş, kuru üzümü kaç liradan satmış. Üretici TMO’dan randevu alabilmiş mi? Bağını kökleyen çiftçi ne yapacak beraber soralım” diyerek sözlerini tamamladı.

2022/10/2022-10-22-10-31-07.gif
2022/10/2022-10-22-10-31-08.gif
2022/10/2022-10-22-10-31-10.gif

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Firari Zanlı Alaşehir Jandarmadan Kaçamadı
Firari Zanlı Alaşehir Jandarmadan Kaçamadı
Alaşehir Zafer Partisinde Görkemli Açılış
Alaşehir Zafer Partisinde Görkemli Açılış