Atatürk’ü 4 kez Gören Ayşe Nine O Günü Anlattı

Atatürk'ü 4 kez Gören Ayşe Nine O Günü Anlattı

Alaşehir Manşet Haber - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Manisa ve İzmir'de 4 defa gören 107 yaşındaki Alaşehir'li Ayşe Şencan, Atatürk'ün vefat ettiği 10 Kasım 1938 gününü anlattı.

09 Kasım 2020 - 14:14

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Haber - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü 4 defa gören 107 yaşındaki Alaşehir'li Ayşe Şencan, Atatürk'ün vefat ettiği 10 Kasım 1938 gününü anlattı.

O gün insanların sokaklara akın ettiğini belirten Şencan, kendisinin de günlerce ağladığını söyledi. Alaşehir'de yaşayan 4 çocuk, 8 torun sahibi 107 yaşındaki Ayşe Şencan, günümüzde Atatürk'ü gören ender insanlardan biri. Atatürk ebediyete intikal ettiğinde 25 yaşında olan Ayşe Şencan, Atatürk'ü Manisa ve İzmir'de 4 kez gördüğünü söyledi.

Atatürk'ü ilk kez Alaşehir'de gördüğünü aktaran Şencan, "Kendisini ilk Alaşehir tren garında gördüm. Yanında sadece yaveri ve emir subayı vardı. Yanına kadar yaklaşabiliyorduk. Bir kere de Menemen'de gördüm. Orada Kubilay'ın okulunu açtı. Orada, 'Köylü şehirlinin efendisi olacak' dedi. Oradan Aliağa'ya gideceğini söyledi ve gitti" dedi.

Her 10 Kasım günü Atatürk ile ilgili anılarının yeniden canlandığını belirten Ayşe Şencan, o günü şu sözlerle anlattı: "O zamanlar sadece radyo var. Radyo da, mahallemizde sadece bir kişide vardı. Hepimiz radyonun başına toplandık dinliyoruz. Atatürk'ün öldüğünü duyduğumuz an gözyaşlarımızı tutamadık. İnsanlar sokaklara akın etti. Herkes Atatürk'e ağladı. Atamızın ölüm haberini duyan sokağa koştu. O anları hiç unutamıyorum. Günlerce ağladım" dedi.

Bu haber 2602 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı Yaşattı
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı...
Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı
Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı