Alaşehir Diğer Bir Deyimle Phıledelphıa

Alaşehir Diğer Bir Deyimle Phıledelphıa

Gazeteci-Yazar mustafa Toga, Manisa’nın şirin bir ilçesi olan Alaşehir’in mutlaka gezilmesi gerektiğini söyledi.

02 Ağustos 2019 - 12:53

 

Salihli-Alaşehir  arası tren yolculuğu yapan gazeteci-Yazar  Mustafa Toga, Manisa’nın şirin bir ilçesi olan Alaşehir’in mutlaka gezilmesi gerektiğini belirterek,” ” Alaşehir’in her tarafından Toptepe’yi görebilirsiniz, Toptepe’den de Alaşehir’e kuş bakışı bakabilirsiniz. Fakat burası tamamen sit alanı olduğu için çalışmalar devam ediyor. Tarihi değerler bir an önce gün yüzüne çıkmak için adeta sabırsızlıkla beklemektedir”dedi.
                        
“Manisa’nın bu şirin ilçesini gezelim”
 
Alaşehir izlenimlerini anlatan Toga,”Salihli’den trene bindiginizde bir saat içerisinde Alaşehir şehir merkezindesiniz. Gün itibari ile tam bilet 4,5 TL. Manisa’dan hareket eden Alaşehir bölgesel treni Salihli Garına gelince yolcularını alıyor daha sonra Salihli çıkışındaki Gümüşçayı ara durağında durup indirme bindirme yapıyor. Daha sonra Kabazlı, Yeşilkavak, Köseali, Kavaklıdere, Yeniköy, Piyadeler ve Akkeçili duraklarına uğruyor. Yol güzergahında  Alaşehir’in uçsuz bucaksız örtülü üzüm bağlarını görmek mümkün. Yüzde yetmişi yaş olarak Rusya'ya ihraç ediliyor. Türkerler Holding’in Alaşehir'de jeotermal enerji santrali (JES) ortalama 158.416.190 kilovatsaat elektrik üretimi ile 47.860 kişinin günlük enerji ihtiyacını karşılıyor. Alaşehir’e bağlı ve yasa gereği Mahalleye dönüştürülen  Piyadeler beldesinde yeni JES kuyuları açılmakta. Bölge halkı ise Jes’lere karşı çıkıyor çünkü Jes’ler aynı zamanda doğanın dengesini bozarak toprakta çoraklaşmaya yol açıyor.
 
Gezimizin son durağı olan Alaşehir Tren Gar’ına  geldik  Günde bir kaç defa Manisa il merkezine seferler düzenleniyor son durak ise İzmir Basmahane . Tren Gar’ı çevresindebuharlı trenlerin lokomotifleri ile karşılaşıursınız.Iskartaya çıkan trenler (lokomotifler, vagonlar) uzun yıllar kullanılmadığından hurdaya dönmüşler.Alaşehir Gar’ından çıktıktan sonra Atatürk Bulvarını takip ederseniz bir kaç dakika içerisinde Kent Merkezine gelirsiniz. Atatürk’ün at üzerinde heykeli bulunan meydan hemen Alaşehir Belediye binasının önündedir. Yan tarafında ise Alaşehir Kaymakamlığı ve Adliye Sarayı var. Atatürk Bulvarını takip ederseniz Yıldırım Beyazıt Cami ve hemen arkasından Philedelphia Siesean Kilisesinin kalıntıları (ST. JEN CHURCH) ve Algider Bakkal Rüştü Konağına varırsınız.
 
Belediye binası önünden Sevgi Yoluna yani Sekine Evren Caddesine saparsınız. Dükkanları, çarşıyı, alışveriş merkezlerini dolaşabilirsiniz. Sevgi yolunda, her köşe başında Alaşehir’e has turşu suyu satan tezgahlarla karşılaşırsınız. Yıldırım Beyazıt Parkına varınca  Manisa Büyükşehir Belediyesi hizmet  binası, Halk Kütüphanesi, Şehir Hamamı ve tarihi Kervan Saray Çarşısını görürsünüz. Atatürk Bulvarı ile Milli Eğemenlik kavşağında, Alaşehirli eski Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Heykeli ile karşılaşırsınız. Üzüm diyarı Alaşehir'den son söz: Mutlaka Alaşehir’e uğrayın, görmeye doyamayacağınız daha nice yerleri var. Yemeklerinden ise Alaşehir pidesi ve kapama yemeden ayrılmayınız”dedi.

Bu haber 1614 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Depremin Merkez Üssü Alaşehir
Depremin Merkez Üssü Alaşehir
Artan Vakalar Üzerine Yeni Yasaklar Geldi
Artan Vakalar Üzerine Yeni Yasaklar Geldi