Alaşehir’de Pekmez Kazanları Kaynamaya Başladı 

Alaşehir'de Pekmez Kazanları Kaynamaya Başladı 

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de kış hazırlıklarını aralıksız sürdüren vatandaşlar, bağlarında yetiştirdikleri organik üzümlerle büyüklerinden gördükleri yöntemleri kullanarak pekmez üretiyor. 

14 Eylül 2020 - 10:16 - Güncelleme: 14 Eylül 2020 - 16:01

 

Soner Vatansever - Alaşehir Manşet Özel Haber - Alaşehir'de kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan pekmez, bağ bozumu ile birlikte kaynamaya başladı. Anadolu’da yoğun olarak tüketilen şifa deposu pekmez, vatandaşların meşakkatli uğraşları sonucunda hazırlanıyor. 

Manisa'da üzümüyle ün yapmış Alaşehir Ovası’nda bağların bozulmasıyla birlikte kalan üzümler toplanarak üzüm pekmezi yapımına başladı. Toplanan üzümler, özel hazırlanan çuvallara konularak, havuzlarda ezilerek şıraları çıkartılıyor. Harlı ateşlerde kaynatılan üzümler, soğuşma işleminin ardından tekrar süzülerek yeniden ateşte uzun süre kaynatılarak, pekmez haline getiriliyor. 

10 Kilo Üzümden 1 Kilo Pekmez Çıkıyor 

Evinde organik üzüm pekmezi yapan Zeynep Güraslan, üzüm pekmezinin yapımının hayli zahmetli olduğunu belirterek, "Önce bağlarda yetişen üzümlerin toplanmasıyla işe başlıyoruz. Toplanan üzümler daha sonra özel yapılan çuvalların içerisine konularak üzüm ezme havuzlarında ezilerek şıra haline getiriliyor. üzümlerden elde edilen şıra kazanlara konularak, içerisine karıştırılan özel bir toprakla yüksek ateşte kaynatıyor. Daha sonra dinlenmeye bırakılan üzüm şırası soğuduktan sonra süzülerek tekrar ateşe konuluyor. Normal ateşte uzun süre kaynatıldıktan sonra pekmez haline getirilip, sofralık hale geliyor. 8 ile 10 kilo üzümden uzun çabalar ile 1 kilo üzüm pekmezi elde ediyoruz. Bu pekmezleri kışlık yetecek kadar kendimiz için yapıyoruz" diye konuştu.

2020/09/2020-09-14-10-26-03.jpg
Bu haber 1802 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Gökyüzünde Esrarengiz Işıklar
Alaşehir'de Gökyüzünde Esrarengiz Işıklar