Alaşehir’de Emlak Satışları Daraldı! Vatandaş eve değil...

Alaşehir'de Emlak Satışları Daraldı! Vatandaş eve değil KKM’ye yöneldi

08 Kasım 2022 - 18:52

Soner VATANSEVER / Alaşehir Manşet Özel Haber - Ev fiyatlardaki artışlar, bankaların kredileri kısması ile birlikte Alaşehir'de konut satışlarındaki talep daraldı. Konut alamayan ve elinde peşin parası olanlar bu nedenle Kur Korumalı Mevduat Hesabına yöneldiler. İlçede 22 yıldır emlak sektöründe faaliyet gösteren Dönmez Emlak sahibi Recep Dönmez, "İlçede gayrimenkul alım - satımında son dönemlerde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bu düşüş pandemi döneminde bile bu kadar belirgin olmamıştı" ifadeleri kullandı.

Konut alımlarında azalan talepten dolayı Alaşehir'de emlak piyasasının durağanlaştığını, üzümde ise üreticinin belirgin bir kar sağlayamadığı için bağ satışlarında biraz düşüş yaşandığını dile getiren Recep Dönmez,  "Alaşehir'de özellikle son 3 ayda ev satımlarında ciddi bir daralma söz konusu. Çünkü fiyatlardaki artışlar neticesinde son zamanlarda mülk sahibi olmak biraz daha zorlaştı. Öte yandan üzüm üretiminde son bir yılda girdi maliyetleri oldukça arttı. Üzümcü, bu sezon beklediği fiyatı da alamayınca bağ satışları da durgunlaştı. Alım satım oluyor yine ama eski dönemlerdeki kadar değil. Belirgin bir durgunluk var. Bu durgunluğu tüm dünyada ekonomik hayatın durduğu pandemi döneminde bile yaşamadık. Pandemi döneminde bağ alım satımları hızlı bir şekilde devam ediyordu. Ayrıca korana virüs yüzünden ilçe merkezinden uzaklaşmak isteyen çok sayıda yatırımcı o dönemde şehire uzak mesafelerden rahat bir nefes alabileceği ev ve arazi alıyordu. Alım satım o dönemde bile gayet hızlıydı fakat son aylarda bir durağanlık söz konusu" dedi. 

“Peşin Para Kur Korumalı Mevduata Kaydı”

Özel bankalara göre daha düşük faizle konut imkanı sağlayan kamu bankalarının neredeyse konut kredi pazarından çekildiğini dile getiren Dönmez Emlak sahibi Recep Dönmez, “Verilen krediden 220 bin ila 500 bin TL sınırından bahsediyorlar. Kamu tarafından ise kredi yok denecek az diyebiliriz. Böyle olunca daha düşük faizle kamu bankasından kredi alamayan özelden daha yüksek faizle kredi almak zorunda kalıyor. Bu da faizlerin yükselmesi anlamına geliyor. Eskiden konut alınacağı zaman konut satış tutarının yaklaşık %70-80'ini banka kredi olarak veriyordu. Şimdilerde ise bu oran 300 bin TL'ye kadar düştü. Zaten emlak piyasasında ev fiyatlarında ciddi bir artış söz konusu, üzerine bir de kredi bulma sıkıntısı eklenince vatandaş elindeki nakitini Kur Korumalı Mevduata yatırıyor. Yatırım yapacak vatandaşlarımız kesinlikle toprağa yatırım yapsınlar. Toprak her zaman kazandırır. Şu anda insanlar 300 metrekare yeri beğenmiyorlar ama yakın zamanda ve yaşanan gıda krizi nedeniyle 100 metrekare yeri bile arar hale gelecekler. Şu an pandemi süreci devam ediyor. Toprak, değeri hiç düşmeyen aksine sürekli üzerine değer katan bir yatırım aracıdır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik:
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik: "Araçlarda LPG...