Afşar Barajı, ismini Bin 300’lü Yıllarda Kurulan Köyden aldı

Afşar Barajı, ismini Bin 300'lü Yıllarda Kurulan Köyden aldı

Alaşehir Manşet Haber - Dünyaca ünlü üzüm bağlarının bulunduğu Alaşehir ve Sarıgöl ovalarının tarımsal sulamada can damarı olan Baraj ismini tahminen Bin 300’lü yıllarda Afşar Türkmenleri tarafından kurulan Afşar Köyü’nden aldığı belirtildi.

19 Kasım 2020 - 17:21 - Güncelleme: 27 Kasım 2020 - 21:59

 

Mavi ve yeşilin bir arada olduğu atmosferiyle dikkat çeken Afşar barajı, doğal güzelliği ve eşsiz manzarasıyla doğa ve fotoğraf tutkunlarının cazibe merkezi haline geldiğini belirten Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarihçi İpek Akgül,” Afşar Köyü tahminen 1300 yıllarında Afşar Türkmenlerinden olduğu bilinen bir Bey'in mahallenin çevresine gelerek yerleştiği ve bu köye ilk yerleşenlerin Afşar adını verdikleri bilinmektedir. Alaşehir Çayı üzerinde, sulama ve taşkın kontrolü amacı ile 1973-1977 yılları arasında inşa edilmiş baraj ismini bu köyden almaktadır” dedi.

“Afşar Barajı , Alaşehir Çayı  üzerinde, sulama ve taşkın kontrolü amacı ile inşa edildi”

Afşar Köyü’nün yanından geçmekte olan Alaşehir Çayı üzerinde, sulama ve taşkın kontrolü amacı ile inşa edilen barajın ismini bu köyden aldığını belirten Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarihçi İpek Akgül ,” Afşar Barajı, Alaşehir Çayı üzerinde, sulama ve taşkın kontrolü amacı ile 1973-1977 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 3.166.000 , akarsu yatağından yüksekliği 46,00 m, normal su kotunda göl hacmi 69,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 5,25 km²'dir. Sulama sezonunda, Alaşehir ve yöresinde 85 bin dekar Sarıgöl ve yöresinde ise 48 Bin dekar alanı kapsayan tarıma elverişli araziler sulanmaktadır.  Afşar barajı, mavi ve yeşilin bir arada olduğu atmosferiyle dikkat çekiyor. Doğal güzelliği ve eşsiz manzarasıyla cazibe merkezi haline gelen Afşar Barajı, doğa ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekmeye devam ediyor” dedi.

 “Baraja ismini veren köyün tarihi Bin 300’lü yıllara dayanıyor”

Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarihçi İpek Akgül ,” Afşar Barajına ismini veren köyün tarihi Bin 300’lü yıllara dayanıyor. Tahminen 1300'lü yıllarda Afşar Türkmenlerinden olduğu bilinen bir beyin köyün çevresine gelerek yerleştiği ve bu köye ilk yerleşenlerin Afşar ismini verdikleri bilinmektedir. Halk arasında bir rivayete göre, Yıldırım Beyazıt Sarıgöl ve çevresine yüksek bir yerden bakarken burası neresi diye sormuş. Komutanları ise attan inin ve görün demişler. O zaman Yıldırım tıpkı İnegöl (Bursa-İnegöl) demiş. O zamandan sonra buranın  adı İnegöl olarak kalmış. Osmanlı topraklarına katılan Sarıgöl ve çevresi Yıldırım Beyazıt tarafından komutanlarına zeamet arazisi olarak paylaştırılmış ve o zamanki adıyla üzüm ovası Dündar Beye, Bereketli köyü çevresi Afşar aşiretine, Baharlar, Bahadırlar köyleri Bahadır Bey'e verilerek buraları aşiretlerin iskânına tahsis edilmiştir. Köye ilk yerleşenler, Yıldırım Beyazıt'ın 1389 yılında Alaşehir'i fethinden sonra, Afşar Türkmenleridir.

Köyün, bulunduğu yer itibariyle göçebeliğe ve hayvancılığa müsait olmasından dolayı burasını seçmişlerdir. Köy, sırasıyla Bizans, Anadolu Selçukluları, Osmanlı Devleti'nin toprakları içerisinde kalmıştır. Cumhuriyetten önce Aydınoğulları Beyliği'ne bağlı kalmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra Manisa iline bağlanmıştır. Köyün kuzeybatısındaki Ören mevkiinde Roma-Bizans dönemine ait kalıntılar, güneyde Bali Bey(Ezan Tepesi), doğuda Bezirgânlı mıntıkalarında Müslüman mezarlarına rastlanmaktadır. Baraj sahasında da Afşar Emirleri'nden birine ait olduğu sanılan bir kümbet vardır. Kümbet yakınında ise Müslüman ve Hristiyanlara ait mezarlar bulunmaktadır” dedi.

Bu haber 8816 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Uyuşturucu Madde Üretimi Yapanlar Yakalandı
Alaşehir'de Uyuşturucu Madde Üretimi Yapanlar Yakalandı
Alaşehir'li Usta Küçücük bir dükkandan dünyaya açıldı
Alaşehir'li Usta Küçücük bir dükkandan dünyaya açıldı