10 Yıldır Çektiği Acıdan Ameliyat ile Kurtuldu

10 Yıldır Çektiği Acıdan Ameliyat ile Kurtuldu

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de 68 yaşındaki bir kadın, 10 yıldır rahatsızlık yaşadığı karaciğer kisti hidatik hastalığından yapılan ameliyatla kurtuldu. Öte yandan 10 binde 3 kişide rastlanan bu hastalığın ameliyatı Alaşehir'de ilk kez yapıldı.

06 Mayıs 2021 - 14:29 - Güncelleme: 06 Mayıs 2021 - 14:51

 

Alaşehir Tepeköy Mahallesi’nde yaşayan 68 yaşındaki 3 çocuk annesi Emine Uyar yaklaşık 10 yıldır karaciğer Kisti Hidatik hastalığıyla boğuştu. 10 bin kişiden 3’ünde görülebilen hastalık nedeniyle pek çok defa ameliyat olan Uyar, hastalıktan bir türlü kurtulamadı. Tedavi edilmediği takdirde hayati tehlikeye neden olan hastalık nedeniyle son olarak Alaşehir Özel Sarıkız Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Vatan Tayfur’a muayene olan Uyar, burada ameliyata alındı. Opr. Dr. Tayfur tarafından yapılan ameliyatta leğen kemiği bölgesinde bulunan kaslarda ve leğen kemiği bölgesindeki hidatik kistleri tespit edildi. 1,5 santimetre çapındaki pek çok kist ameliyatla temizlenerek patolojiye gönderildi.  

Nadir Görülen Hastalık 10 Bin'de 3 Kişide Görülüyor

Vakanın çok nadir görüldüğünü belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Vatan Tayfur, "Hastamız yaklaşık 10 yıl önce karaciğerinden karaciğer kist statiği dediğimiz bir rahatsızlıkla operasyon geçirmiş. Yaptığımız tetkiklerde sol bel omurları arasında fıtık mevcuttu ve sapında yer yer zedelenmelere sebep olan çok sayıda kist mevcuttu. Hastayı biz bel fıtığını tedavi etmek için operasyona aldığımızda kaslar arasında 1,5 santimetre ebatlarında kistler çıkardık. Tedavisi devam ediyor. Nadiren görülebilen bir hastalık olmasına rağmen bazen akciğer, çok az ihtimal beyin, oldukça az ihtimal bel omurlarında ve beldeki kaslarda, leğen kemiğinde görülmektedir. Bu hastalığın tedavisi başlangıçta cerrahi olarak kistlerin çıkarılması, sonrasında tedavinin başlatılmasıdır. Zaman içerisinde tekrarlayabiliyor. Sıkı bir takip edilmesi gerekiyor. Bel omurları ve çevresindeki kaslarda, leğen kemiği aralıklarındaki kaslarda kemikte görülme ihtimali de 10 bin vakada 3-4 tane anca. Bu bölgede ilk karşılaştığımız vaka diyebiliriz. Karaciğer kist hidatiği genelde hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülebilen bir hastalık" dedi. 

Alaşehir ilçesine bağlı Tepeköy Mahallesi’nde çiftçilik ve hayvancılık yapan Emine Uyar, 10 yıldır bu rahatsızlıkla yaşadığını belirterek sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

2021/05/2021-05-06-14-50-49.gif
Bu haber 3626 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x