BİTCOİN Mİ ALTCOİN Mİ?


Son aylarda ülkece pek bir teknoloji düşkünüyüz. Hatta çiftler arasında dahi “  akşam ne yemekte ne yesek “ sorusundan sonra en çok konuşulan konu: şu şu alt coinden kimin, ne kadar   zengin olduğu ?Kim derdi ki ülkemizin en nadide ve ulaşılmaz köy kahvelerinde dahi alt coinlerkonuşulacak. Nedir bu kripto paralar? Bu konuda kısa açıklamayı wikipedi’dan olduğu gibi ekliyorum.

“Kripto para (veya kripto varlık), işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. Her bir kripto para biriminin merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden (Blockchain) gelmektedir. “

Kripto paralar, esaslı unsuru olanBlok zincir yani diğer adıyla Blockchain sayesinde bu günlere gelen bir yapı ve sistem silsilesidir.  Alışılmış diğer sistemlere nazaransanal kriptopara birimindeki blok zincirinin işlevi epey dizgiseldir. Bu sistem gelecekte sadece dijital varlıklarda değil günlük hayata kullandığımız bir çok yapıya da entegre olacak. Bu konuda ilk örneği “ blockhain ve akıllı sözleşmeler” olarak verebilirim. Bir sanal yatırım varlığı olmasının çok ötesinde bir teknoloji ve sistemler bütünü ihtiva etmektedir. Adet olduğu üzere tekrar edelim “ bu bir yatırım tavsiyesi değildir ve mutlaka uzman desteğine başvurunuz”

Tamahkârlarla sahtekârlar çok iyi anlaşır.

Malumunuz üzere bir sezon daha başlıyor.Tıpkı kuru üzümde Tariş’in fiyatı ile beliren kuru üzüm alt fiyatı gibi yaş üzümde de devletin tabanfiyat uygulamasının gerektiğini tekrar ederektüm çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum. Fakat her sene yaşanan acı tecrübeleri yaşamamak ve yazının başlığını tecrübe etmemek için daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bu konuda vatandaşımızın altcoin mevzusunda gösterdiği ilgi ve özeni beklemesem de sözleşme yapmaya, peşin, mümkün değilse vadesi kısa, keşide yeri Alaşehir olan kıymetli evrak almaya, şirket adına alım yapan kişinin yetkili olduğunu gösteren evrakları kontrol etmeye ve vb. bir takım hususlara özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Kurumsal ve güvenilir bir firma bu talepleri kabul etmeden öte zaten kedisi bu konuda talepte bulunacaktır.

Elon MUSK’ın tek bir twit ile piyasaya müdahalesinin veya THODEX vurgunu ile denetimsizliğin nerelere mal olacağı ortada. Üzüm piyasasında da fiyat manipülasyonu ve hırsızlığa uğramamak için tek çare çiftçilerin ortak hareket etmesi yani örgütlenmesidir.

TEŞEKKÜRLER.

Kripto varlıklar hakkında detaylı araştırmalarını, bu ve devam edecek yazılarda paylaşan kıymetli çalışma arkadaşlarım Av.Nuran TURGUT ve Av. Sinem EROĞLU’na teşekkür ederim.