Baharın müjdecisi leylekler Alaşehir’e gelmeye başladı

Baharın müjdecisi leylekler Alaşehir'e gelmeye başladı

Alaşehir Manşet Haber - Manisa'nın Alaşehir İlçesinde baharın müjdecisi olarak bilinen leylekler, havaların ısınmasıyla birlikte yuvalarına döndü.

24 Mart 2018 - 18:25 - Güncelleme: 24 Mart 2018 - 18:29

Alaşehir'de yaklaşık bir asırdır cadde ve sokak aydınlatma direkleri üzerine yuva yapan leylekler, bahar mevsimi ile birlikte yuvalarına döndü.

İlçe kent merkezine 4 kilometre mesafedeki Baklacı Mahallesi'nde yuvalayan leylekler, köyün simgesi haline geldi. Köydeki bazı elektrik direkleri ve metruk evleri yuva edinen leyleklerin baharın müjdecisi olduğunu ifade eden köylüler, leylekler için metruk evleri yıkmadıklarını söylediler.

Bir asırdan bu yana leyleklerin mahallelerine geldiğini belirten Ramazan Çetinkaya, "Bu leylekler bir asırdır buraya geliyorlar. Leylekler her sene bu zamanda buraya göç ediyorlar. Sokak direkleri ve boş evlerin üzerindeki yuvalarına dönüyorlar. Bizler de boş olmalarına rağmen leylekler için bu evleri yıkmıyoruz. Elimizden geldiği kadar leyleklere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu milli değerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Leylekler geldiği zaman çok güzel bir duyguya kapılıyoruz. Onlar bu köyün neşesi” dedi.

Leyleklerin her sene Mart ayının ortalarına doğru geldiğini ifade eden Çetinkaya, bu şekilde baharın geldiğini anladıklarını söyledi.
 

Bu haber 1591 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aç Kurtlar Koyun Sürüsüne Saldırdı
Aç Kurtlar Koyun Sürüsüne Saldırdı
Hava Kirliliği Sigaradan Daha Tehlikeli
Hava Kirliliği Sigaradan Daha Tehlikeli