Zamlardan sonra Alaşehir’de sebze fidelerine ilgi arttı

Zamlardan sonra Alaşehir'de sebze fidelerine ilgi arttı

11 Nisan 2022 - 20:34 - Güncelleme: 12 Nisan 2022 - 16:39

Soner VATANSEVER / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de sebze fiyatlarının artmasının ardından vatandaşlar kendi domates, salatalık ve biberini yetiştirmek için fidecilere akın etti. Fide satıcısı Serhat Açar; fidelerin tanesinin 1,5 TL ile 3 lira arasında satıldıklarını açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ve Rusya - Ukrayna savaşı sonrasında artan sebze fiyatları nedeniyle kendi sebzesini üretmek isteyen vatandaşların fideye olan talebi arttı.

Nisan ayının gelmesiyle birlikte sebze fidesi satışları başladı. Bağı veya arazisi olan vatandaşlar burada yaptıkları bahçeye, apartmanlarda yaşayan vatandaşlar ise bina bahçelerinde belirledikleri alanlara, tüm bu imkanları olmayanlar ise evlerinin balkonlarında büyük saksılarda kendi sebzesini yetiştirmek için fide satıcılarının yolunu tuttu.

Alaşehir'de zirai ilaç bayileri domates, biber, salatalık, patlıcan, kavun, karpuz gibi sebzelerin fidelerini vatandaşların beğenisine sundu. Tezgahlarda yerini alan fideler görsel şölen oluşturarak vatandaşların ilgisini de çekiyor. En çok satılan fidelerin başında ise domates, biber, patlıcan ve salatalık geliyor.

"Sebze Fiyatları Artınca Fideye Olan İlgi Arttı"

İlçede zirai ilaç bayiliği yapan ve yaklaşık 10 yıldır fide satışı yapan Acar Tarım firma sahibi Serhat Açar, “Bölgemizde sebze fidelerinin dikim zamanı yavaş yavaş geliyor. Vatandaşlar da hem sezonda yiyecekleri hem de kışlık olarak hazırlayacakları sebzeler için bol miktarda fide satın alıyorlar. Evlerinde saksılarda yetiştirmek için tek alan da oluyor. Çoğunluk olarak domates, biber ve patlıcan gibi fideleri satıyoruz. Herkes zevkine göre ekiyor. Kimi tarlaya kimi ise bahçesine. Evinin balkonuna hobi amaçlı eken de oluyor. Başı çeken ise tabi ki domates ve biber. Sırık domatesi daha çok tercih ediyorlar. Biberde ise emcelli, üç burun, kıl ve sivri biber çeşitlerini daha çok satıyoruz. Fideler kaliteli tohumlardan üretildiğinden verimi çok yüksek olduğu için vatandaşlar memnun kalıyor ve her sene bu yüzden bizi tercih ediyorlar. Bu sene sebze fiyatlarındaki artış ile birlikte fidelere çok daha fazla talep var” ifadelerini kullandı.

Evlerinde ya da bahçelerinde yetiştirmek için fide alan vatandaşlar da, ilerleyen süreçte Koronavirüs nedeniyle sebze fiyatlarının daha da yükselmesinden endişe duyduklarını dile getirerek kendi sebzelerini yetiştirmek istediklerini belirttiler. Kendi sebzelerini yetiştirerek hem aile bütçelerine katkı sağlamak hem de doğal ilaçsız sebze tüketmek istediklerini belirten vatandaşlar, “Sebze fiyatları çok pahalandı. Biz de imkanımız varken bahçemize dikmek için fide alıyoruz. Kendi sebzemizi kendimiz üreteceğiz. Hem daha ucuza mal edeceğiz hem de ihtiyacımız oldukça, canımız çektiğinde dalından koparıp taze taze yiyeceğiz” şeklinde konuştular.

2022/04/2022-04-11-20-40-13.gif
2022/04/2022-04-11-20-40-14.gif

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Firari Zanlı Alaşehir Jandarmadan Kaçamadı
Firari Zanlı Alaşehir Jandarmadan Kaçamadı
Alaşehir Zafer Partisinde Görkemli Açılış
Alaşehir Zafer Partisinde Görkemli Açılış