Yeni Koronavirüs Kararları Alındı

Yeni Koronavirüs Kararları Alındı

Alaşehir Manşet Haber - Cumhurbaşkanı Erdoğan Covid-19 salgınına ilişkin yeni tedbirler açıkladı. Bu tedbirlerden bazıları şöyle: "Saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek. 20 yaş altına da belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Kıraathaneler kapatılacak. Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek."

17 Kasım 2020 - 21:29

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, şimdiye kadar 1 milyon 350 bin kişinin hayatına mal olan yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınının tüm dünyada yayılmaya devam ettiğini belirterek, insanlık tarihinin yakın zamanda yaşadığı bu en büyük salgının önüne geçecek kesin bir çarenin henüz bulunamadığını hatırlattı.

Koruyucu tedbirler, aşı çalışmalarında ümit verici gelişmeler yaşanmakla birlikte tehdidin artarak sürdüğüne işaret eden Erdoğan, salgının ilk başladığı dönemlerdeki öngörülerin çok ötesinde ağır bir durumla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Sonbaharla birlikte yeniden tırmanışa geçen, hasta ve ölüm sayılarının Avrupa'da ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırılması sonucunu doğurduğuna dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'de de İstanbul başta olmak üzere kimi şehirlerde ciddi seviyelere ulaşan hasta ve ölüm sayılarının çok daha dikkatli olunması gerektiğine işaret ettiğini belirtti.

'CAN ACITICI NETİCELERE YOL AÇAN YENİ TEDBİRLER'

Sağlık altyapısı ve sağlık çalışanlarının sınırlarını zorlamadan "TAMAM" diye ifade ettikleri "Temizlik, maske, mesafe" kurallarına riayet ederek bu salgının atlatılması gerektiğine değinen Erdoğan, "Şayet salgının seyri tırmanışını sürdürürse hepimiz için can acıtıcı neticelere yol açan tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir" dedikten sonra Covid-19 salgınına ilişkin yeni önlemleri şöyle sıraladı: 

- Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. - - - Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek. 
- Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. 
- Alışveriş merkezleri, marketler, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. 
- Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak. 
- Kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.
- Kıraathanelerimizin faaliyetlerini bir süre ara verilecek.
- Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.
- Şehirlerimizin, ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek.
- Kamu ve özel sektör iş yerlerindeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi uygulamasına hassasiyet gösterilecek.

Erdoğan il hıfzıssıhha kurullarının bu sınırlamayı genişletebileceği belirterek, "Bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır. Hep birlikte fedakarlık yaparak, inşallah bu salgın musibetinin üstesinden gelerek, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geleceğe bakacağız. Rabb'im yar ve yardımcımız olsun" dedi. 

Bu haber 2132 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı Yaşattı
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı...
Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı
Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı