Lazer Epilasyon Nedir?
Uzm. Estetisyen Neslihan Gülşah Tuncel

Uzm. Estetisyen Neslihan Gülşah Tuncel

Manisa'yı Güzelleştiriyoruz

Lazer Epilasyon Nedir?

06 Mart 2017 - 18:57 - Güncelleme: 06 Mart 2017 - 21:25

Yazımıza öncelikle Epilasyonun tarihçesine kısaca değinerek başlamak gerekir.Epilasyon kelime anlamı olarak vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulma işlemidir.Tarih boyunca kadınlar vücutlarındaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için yaşadıkları çağa göre çok farklı yöntemler kullanmışlardır.Fakat günümüz teknolojisine gelene kadar uygulanan tüm yöntemler maalesef ki geçici çözümler sunmuştur.Bu yöntemlere de genel olarak DEPİLASYON ismi verilmiştir.Bu geçici yöntemler arasında; ağda, sarartma, iplik ile alma, friksiyon, epilatörler, jilet ile traş ve krem depilatörleri sayabiliriz.

Lazer epilasyon, ülkemizde oldukça sıklıkla başvurulan ve başarıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinden biridir. Gerçek anlamda lazer epilasyonun çalışma yöntemi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yok edilmesi prensibine dayanır. 1990 senesinde uygulanmaya başlamıştır ama son senelerde özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem fiyatları ucuzlamıştır, hem de daha acısız, ağrısız bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.1964 yılında icat edilen lazer ışığı yaklaşık 60 yıllık ilerlemesinin ardından tıpta göz, kalp, böbrek taşı gibi kullanım alanlarının yanı sıra artık vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon Tedavisi Hangi Ciltler İçin Uygundur?

Lazer epilasyon, cımbız, ağda, normal epilasyon gibi diğer yöntemlere göre daha çekici olsa da, herkes için uygun olmayabilir. Örneğin çok koyu cilt rengi olan kişiler için lazer doğru bir yöntem değildir. Bunun sebebi koyu ciltlerin, lazer enerjisini absorbe etmesi ve sonucunda ortaya çıkabilecek yan etkilerin artmasından kaynaklanmalıdır. Teknoloji gün geçtikçe gelişse de, koyu tenli kişiler, açık tenlilere göre daha fazla lazer epilasyon seansına katılmak zorunda kalmaktadırlar. Çok açık renkli tüylere sahip kişilerde de tüylerdeki melanin eksikliği sebebi ile lazer epilasyon tam etki vermeyebilir. Lazer epilasyon için en uygun kişiler, açık tenli ve koyu renk tüylü kişilerdir.

Lazer Epilasyon Tedavisini Uygulayacak Uzmanın Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer lazer epilasyon tedavisi almaya karar verdiyseniz, uzman kliniğinizi seçerken uygulamanız gereken bazı maddeleri size hatırlatmak isteriz. Öncelikle size tedaviyi uygulayacak uzman ile görüşün ve konuşmanız sonrasında ona güvenip güvenmediğinizi kendinize sorun. Ona tecrübesine dair soracağınız ‘kaç senedir lazer epilasyon yapıyorsunuz?’, ‘tedavilerde başarı oranınız nedir?’, ‘referans verebilir misiniz?’, ‘tedavi sonrası nasıl bir hizmet veriyorsunuz’ gibi sorular ve alacağınız yanıtlar sizin ona güvenmenizi veya güvenmemenizi sağlayacaktır.

İkinci önemli nokta kliniğin genel ortamı hakkında. İlk girişten itibaren ne kadar hijyenik ve organize bir ortamdasınız? Çalışanlar nazik ve profesyonel mi? Üçüncüsü, onların da sizin medikal geçmişiniz hakkında soru sormasını beklemelisiniz. Sizin cildinizle ilgili konularda bilgi sahibi olmalılar ki lazerin farklı bir yan etkiye yol açmayacağını garanti edebilmeliler.Bu tarz sorular onların bu tedavideki tecrübesini veya tecrübesizliğini size kanıtlayacaktır.

Lazer Epilasyon İşlemi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Öncelikle Lazer Epilasyon işlemi sırasında mutlaka size hizmet veren uzmanınızın yönlendirmeleri dahilinde hareket etmelisiniz ve beklenmedik herhangi bir durumda uzmanınızı mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Her işlemin başarılı olması için uyulması gereken kurallar olduğu gibi lazer epilasyon işleminde de bazı temel kurallara uyulması gerekmektedir.Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir ;

1- Lazer Epilasyon işleminin ardından uygulama yapılan bölgenin kesinlikle güneşe maruz kalmaması gerekmektedir.Eğer mecburiyetten dolayı güneşe maruz kalınacaksa yüksek faktörlü (SPF 50) güneş koruyucular kullanılması gerekmektedir. 

2- Uygulama sonrasında bölgeye en azından 1-2 saat boyunca su teması olmaması gerekmektedir.Bunun sebebi ise işlem sonrası açık kalan ve kapanması 1-2 saati bulacak olan gözeneklerden su girmesi ve herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmasının istenmemesidir.

3- Uygulamanın hemen sonrasında ağır egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir.Egzersiz sonucu oluşacak olan terlemeden dolayı uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve kaşıntı görülmesi muhtemeldir.

Bu saydıklarımız tüm cilt tipleri için geçerli olan uygulamalardır.Bunların dışında uzmanınız sizin cilt tipinize göre farklı önlemler almanızı da söyleyebilir.İşin özü lazer epilasyon uygulaması öncesi ve sonrasında uzmanınızın size tavsiyeleri dışında hareket etmemenizdir.

Bu yazımda sizlere Lazer Epilasyon uygulaması ile ilgili özet bir şekilde bilgiler vermeye çalıştım.Bu uygulamayı yaptırmayı düşünen kişiler mutlaka uygulama öncesinde işlemi yapacak olan uzmandan daha da detaylı bilgi istemelidirler.

Bu yazı 4363 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar