Kredi Kartı Taksit Sayısı Artıyor Mu?
Fatih GÖKYILDIZ

Fatih GÖKYILDIZ

EKONOMİST

Kredi Kartı Taksit Sayısı Artıyor Mu?

19 Eylül 2016 - 21:26 - Güncelleme: 19 Eylül 2016 - 22:33

Giderek artan ihtiyaçların karşılanması vatandaşlar için her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Vatandaşlar hem ihtiyaçlarını karşılamak hem de cebindeki nakit parayı etkili kullanmak zorunda kalabiliyor. Bu aşamada çoğu zaman halk için, en uygun kredi kartı kullanımı olmaktadır. Kredi kartını kullanırken alışverişlerini olabildiğince taksitlendirmek isteyen vatandaşın gözü kulağı yetkilerden gelecek olan kredi kartı taksitlendirme sayısının artırılması haberindedir.

 

Bankalar bu konuda kesinlikle taksitlendirme sayısının maksimum seviyede tutulması taraftarıdır. Çünkü müşteri için her artan taksit, ödemelerinin daha da küçük parçalara bölünüp ötelenmesi olarak algılanmaktadır. Ve müşteriler her zaman kredi kartının kendisine tanımış olduğu en üst taksit seçeneğini kullanmaya özen göstermektedir. Bu da bankalar için müşteri memnuniyetinin artması olarak değerlendirildiğinde finans sektörünün desteklediği bir durumdur.

            Devlet yetkilileri vatandaşın  hem daha planlı alışveriş yapması hem de ödeme güçlüğü çekmemesi için daha önce kredi kartlarına taksitlendirme sınırlaması getirmişti. Bu alınan radikal karar kredi kartını sıkça kullanan vatandaş ile bankacılık sektörü tarafından olumlu karşılandığı söylenemez. Ancak şimdi tekrar yetkililer tarafından bu kısıtlamanın kaldırılmasına yönelik bazı çalışmaların yapıldığı ve en kısa sürede neticeye ulaşılacağı ifade edilmektedir.

 

Hangi Alanda Kısıtlama Var

Önceki uygulamaya göre cep telefonu başta olmak üzere birçok özel tüketim ürünlerinde taksit yapılamıyordu. Bunun yanında beyaz eşya, ev tekstil vb. zorunlu ihtiyaçlar 9 taksite kadar bölünebiliyordu. Vatandaşlar, yeni kredi kartı taksitlendirme uygulamasında  taksitlendirme seçeneğinin her alanda çift haneli sayılara ulaşmasını dört gözle beklemektedir.

www.kredihesabi.bom

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar