Vatandaşın Otopark Ücretleri ile İmtihanı
Mehmet SALCIOĞLU

Mehmet SALCIOĞLU

Vatandaşın Otopark Ücretleri ile İmtihanı

05 Aralık 2016 - 13:12 - Güncelleme: 05 Aralık 2016 - 13:44

Bir zamanlar özellikle Amerika da özgürlüğün ve bağımsızlığın sembolü olan arabalar bugün ülkemizde kdv, ötv oranları ve son olarak yollardaki otopark ücretleri ile gündemden düşmüyor. Daha yeni yapılan yasal düzenleme ile vergilendirme oranları arttırılan arabalarımızın artık otopark ücretlerini de aylık bütçemizde giderler hanesine dâhil etmemiz gerekecek mi?

DANIŞTAY’IN KARARLARI NE DİYOR?

Cadde ve sokaklarda ücretli otopark uygulaması hakkında Manisa ilinde yaşanan gelişmeler ne ilk nede son. Geçmiş yıllarda pek çok il merkezlerinde yapılan uygulamalar yargıya taşındı ve konu hakkında Danıştay 8. Dairesi; Otopark uygulaması yapılacak cadde, sokak ve bulvarlarda yol genişliği ile ilgili detaylı bir araştırma ve kapsamlı bir rapor hazırlanmadan, belde sakinlerinin evlerinin önündeki otopark alanlarını kullanmaları ile ilgili hususlar belirtilmeden yapılan düzenlemeler hakkında yerel mahkemenin verdiği iptal kararını onadı.

Manisa ilinde ücretli otopark ihalesini kazanan firmanın yaptığı basın açıklamasında ise Belediye aleyhine açılan davaların kaybedildiği ve kararların kesinleştiği ifade edilmiş. Bu konu ile ilgili olarak kesinleşen mahkeme kararlarının hangi konu hakkında verildiği, hangi gerekçe ile davaların reddedildiğini incelemekte gerekmektedir.

Firma tarafından açıklanan bu ret kararların ve açılmış diğer emsal davaların neticelendirilmesi sonucunda edinilen bilgi ve belgelere göre yapılacak değerlendirmelerin daha faydalı ve gerçekçi olacağı fikrindeyim.

CADDE VE SOKAKLARDA ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI KAMU YARARINA AYKIRIDIR.

Şahsi kanaatime göre hangi ilde yapılırsa yapılsın, cadde ve sokaklarda ücretli otopark uygulaması vatandaşların cebinden alınacak şekilde yapılmamalıdır. Zaten adını dahi bilmediği yüzlerce vergi ile boğuşan insanımızı ek külfetler ile yormanın bir anlamı olmaz.

Aylarca hiç hareket etmeyen araçların ve şehir içi trafiğin çözümü vatandaştan park parası almak değildir. Belediyelerin yasal mevzuatta hakları olduğu gibi görev ve sorumlulukları da vardır. İhaleyi alan firmanın elbette ticari kaygıları ve hedefleri olacaktır fakat Belediyelerin bu konuda daha duyarlı ve uzun vadeli düşünmelerinin kamu yararı açısından daha faydalı olacağı düşüncesindeyim.

 

Bu yazı 2273 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar