Sigortanı Yaptır, Hakkını Ara...
Mehmet SALCIOĞLU

Mehmet SALCIOĞLU

Sigortanı Yaptır, Hakkını Ara...

20 Şubat 2018 - 16:19

Tüm Türkiye’de olduğu gibi özellikle Ege bölgesinde de, bu yıl kış sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Yaşanan bu yalancı bahar nedeni ile meyve ağaçlarında çiçeklenme olması gerekenden çok önce gerçekleşti. Küresel ısınma ile artış gösteren bu değişim, tüm bölge çiftçilerini de şimdiden kaygılandırmaktadır.

Sigortanı yaptır, hakkını ara...

Öncelikle birçok Avrupa ülkesinde, benzer uygulaması dahi olmayan tarım sigortası, ülke çiftçimiz için büyük bir avantajdır. İlk olarak, imkânı olan her çiftçinin tarım sigortasını yaptırması halinde, ileride doğacak risklere karşı büyük bir güvence sağlayacağını ifade etmek gerekir.

Burada birçok üretici, tahsil edilen tazminat miktarı konusunda sorun yaşadığını ve bu yüzden artık sigorta yaptırmaktan vazgeçtiğini beyan etmektedir. Bu mağduriyet konusunda çözümü; sigorta yaptırmamakta bulan çiftçimiz kendini kandırmakta, daha fazla para ve ürün kaybetmektedir.

Asıl sorun; parasını ödediği sigorta ile nasıl bir güvenceye sahip olduğunu, hangi risklerin nasıl ve ne zaman güvence altına aldığını, hasar anında ne yapmasını gerektiğini bilmeme gibi küçük ihmallerden kaynaklanmaktadır. 

Bilinçli ve hakkını aramasını bilen bir çiftçi, yaptığı sigorta sözleşmesi ile bağını birçok riske karşı güvenceye alır ve hakkını sonuna kadar elde eder.

Erken açan üzüm bağlarında oluşan don zararı, sigortası kapsamındadır...

Yalancı bahar ile açan üzüm bağlarında don nedeni ile yaşanan ürün kaybı tarım sigortası teminatı içindedir. Bu durum asla ve asla ölü kol hastalığı gibi kapsam dışı bir konu ile karıştırılmamalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi üreticinin en büyük sorunu, gerekli bildirimi sigorta şirketine zamanında yapmaması, oluşan hasarı nasıl ispat edeceğini bilmemesi ve bağında hasar tespiti yapılması sırasında haklarını kullanmaması gibi bilgisizlik kaynaklı nedenler üreticinin yaptırmış olduğu sigortadan tam anlamı ile yararlanamamasına sebep olmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar