Jeotermal ve Geleceğimiz
Mehmet SALCIOĞLU

Mehmet SALCIOĞLU

Jeotermal ve Geleceğimiz

08 Ocak 2017 - 03:22 - Güncelleme: 08 Ocak 2017 - 17:32

Son yıllarda üzüm fiyatlarının beklenenden çok düşük olması ile masrafını dahi çıkaramayan çiftçinin ümit kapısı; arazisini bölgedeki tabiri ile sıcak suculara satmak. Jeotermal enerji, Alaşehir'de çoktan önemli bir sektöre dönüştü fakat bazı konulara dikkat etmek (çekmek) lazım. 

GELECEĞİN EN ÖNEMLİ, STRATEJİK VE EKONOMİK SEKTÖRÜ: TARIM 

Uzun bir dönem eğitim için kaldığım Avrupa da birebir gözlemlerim ile şahit olduğum üzere çiftçiler tarımsal üretim ile yüksek kazanç elde etmektedirler. Keza Amerika ve İsrail gibi devletlerde de durum aynıdır. Ayrıca ucuz, kaliteli ve gdo’suz gıda ihtiyacı giderek artan bir talep olarak tüm dünyanın ve ülkemizin sorunudur.  

En küçük bir soğukta bile sebze meyve fiyatlarının ne kadar yükseldiğini görmekteyiz. Bu konuda Alaşehir, jeotermal enerji ile verimli arazilerinin gücünü birleştirebilir ise çok kısa sürede dünyaya bile örnek olabilecek projeler hayata geçebilir.  

Şahsi kanaatim odur ki enerjinin, konut ısıtmasında kullanılması vakit ve kazanç kaybıdır. Zaten ılıman iklimde bulunan ilçemizin gerek İzmir limanına yakın olmasından dolayı lojistik avantajları, gerekse verimli toprakları ile yüksek üretim kapasitesi avantajı ile dünyanın sera merkezi olmaya adaydır. 

İspanyanın Almeria bölgesi dünyanın en büyük sera sahasıdır. Domates, biber vb. gibi Avrupa pazarının ihtiyacı olan neredeyse tüm sebze ve meyvelerin üretildiği 190.000 nüfuslu Almeria şehrinin yıllık geliri 1.5 milyar doları civarındadır. İşin uzmanı ve tecrübeli bir ekip ile Alaşehir de kısa sürede büyük işler yapılabileceğini düşünüyorum. 

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK KESİLMEZ!

Bizim hikâyemizdeki tavuk arazilerimiz, altın ise aldığımız mahsuldür. Tavuk kesilir ise bir daha altın vermez. Bu yüzden satış yapmadan önce ince eleyip sık dokumakta fayda vardır. 

-Arazinize belirlediğiniz değeri iyi düşünün ve ona göre masaya oturun. Hiçbir kurumsal ve büyük şirket, kurban pazarında koyun pazarlığı gibi alış-veriş yapmaz. Bu yapanlar genelde kendi komisyonunu düşünen aracılardır.  

-Özel şirketlerin kamulaştırma yetkisi yoktur. Arazinizi satmaz iseniz ayrıksı hukuki durumlar dışında kimse sizden alamaz. 

- Satmaktan ziyade arazinin üst kullanım hakkını uzun süreli kiralamak(irtifak/intifa hakkı vb.)  hem çiftçi hem de şirket lehine avantaj yaratan bir durum olarak tercih sebebi olmalıdır  

- Hiçbir sözleşeme ve belgeye tam emin olmadan imza atmayın. 

İlaç yazdırmak için sağlık ocağına tedavi olmak için uzman doktora gidilir. Konu hakkındaki sorunlarınız ile ilgili olarak uzaman bir ekip ile çalışmanız hak kaybınızın önüne geçecektir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar