HEKİM HATALARI
Mehmet SALCIOĞLU

Mehmet SALCIOĞLU

HEKİM HATALARI

06 Mart 2017 - 11:47 - Güncelleme: 10 Haziran 2017 - 03:56

Amerika da ve İngiltere de tuvalet gazetesi olarak adlandırılan, ülkemizde de bolca rastlanan yazılı basın örneklerinde haftada bir mütemadiyen yayımlanan haberler mevcuttur. Bu haberler küçük resimli, detaylı bilgi içermeyen büyük puntolar ile yayımlanır. Zihninizde canlandığı gibi genelde olta haberleri “Emekliye müjde” “ Kelliğe çare bulundu” “ Cem Uzana hapis şoku “ Sibel Can 2 ayda 15 kilo nasıl verdi “ ve “ Midesinden makas çıktı “ gibidir.

Genelde hazırlanan haber metinleri bayat olmasına rağmen, tiraja taze kan etkisi yapar. Sibel Can ve kellik beni etkilemez iken ameliyatta unutulan makas tezahürü, NBC filmlerindeki karakterler gibi derin ve kaygı dolu düşüncelere sevk eder.

Dünyanın en kutsal mesleklerinden birisi olan hekimlik fazlasıyla saygıyı hak etmektedir. Ülkemizdeki tıp eğitiminin kalitesi ve sonuçlarını değerlendirmek, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan yetenek abidelerinin aksine başaramadığım için bana kalmadı elbette. Fakat saygın bir tıp ve hukuk eğitimi, yüzyıllardır olduğu gibi dünyada en prestijli akademik alanlardır.

Ülkemizde prestij farklı algılandığı için; bir gün içerisinde, insanüstü bir çaba ile ortalama 50 ve 60 hastaya bakan devlet hastanesi hekimleri gönüllerde istiklal madalyasını hak etmektedir. Fakat az önce bahsettiğim haberde olduğu gibi bazı konular trajik sonuçlara neden olmaktadır.

Bu kötü haberlerin reaksiyonunun yüksek olmasının nedeni; hekimlikte çalışma alanının insan vücudu olmasıdır. Çiftçi nasıl bağında budak yapıyor ise hekimde hastasının vücudu üzerinde çalışacaktır. Çalışma alanının insan bedeni olması nedeni ile hekimler yüksek özen göstermek zorundadır ve en hafif kusurundan bile sorumludur.

Son olarak ulusal basında yer alan bir haberde.; Yargıtay, kontrolleri normal görünen kadının ölü doğum yapmasından dolayı titiz bir özen göstermeyen doktorun sorumlu olduğuna karar vermiştir.

Günümüzde hekim hatalarının yargıya intikal ettirilmesinde, olayın özel muayenede, kamu veya özel hastanede meydana gelmesi halinde farklı hukuksal süreçler işlemektedir. Zorunlu mesleki sigorta ve yüksek özen yükümlülüğü hakkında hem hekimin hem de hastanın değindiğimiz konularda hak kaybına uğramaması için uzman bir hukukçu ile çalışması ve istişarelerde bulunması menfaatine olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar