Üzüm Asmaları Ocak Ayında Filizlendi

Üzüm Asmaları Ocak Ayında Filizlendi

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle bazı üzüm bağlarının filizlenmesi üreticiyi endişelendirdi. Üzüm üreticileri olası bir don olayında büyük zarar görme tehlikesiyle karşı karşıya.

04 Ocak 2021 - 08:59 - Güncelleme: 04 Ocak 2021 - 09:22

 

Soner Vatansever-Alaşehir Manşet Haber -Alaşehir'de üzüm asmaları kış mevsiminin ortasında filizlenmeye başladı. Üzümlerin vaktinden önce filizlenmesi üreticileri de endişelendirdi. Üzüm üreticileri önümüzdeki günlerde don olayı yaşanması halinde bütün filizlerin çürümesinden korkuyor. Büyük zarar verebilecek filizlenmelere karşı çiftçiler çaresiz durumda. ​​​​​​Alaşehir’e bağlı Girelli Mahallesi’nde çiftçilik yapan Evren Kuzu, bağların yeşermesine şaşırdığını belirterek, "4 dönümlük bağımda üzüm yetiştiriyorum. Bağıma budak yapmak için geldiğimde, Ocak ayında olmamıza karşın çubukların filizlendiğini gördüm. Görünce şaşkınlık içerisinde kaldım. Bu sene doğru düzgün kış görmedik. Havalar yeteri kadar soğumadı. Bu yüzden bağlar uyumadı ve yeşermeye başladı. Önümüzdeki günlerde olası don ve dolu yağışı açan filizlerimiz için büyük risk oluşturuyor. Geçimimi bağcılık ile sağlıyorum. Yıllardır bağcılık yapıyorum kış ortasında ilk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum. Havalar bu şekilde sıcak olmaya devam ederse bağımın tamamı açacak. İlerleyen süreçte olası bir don olayında bağımın verimi tamamen gidecek.” dedi.  ​​​​"Bağların en az 600-700 saat soğuk görmesi gerekiyor

Üzüm bağlarında inceleme yapan Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, ılık geçen kış aylarının bağlar için risk oluşturduğunu belirterek, "Bitkiler aşırı soğuktan zarar gördüğü gibi, kış aylarında belirli bir dönem soğuklanma ihtiyacı karşılanmadığında da olumsuzluk yaşanmaktadır. Bölgemizde kış ayı maalesef yeterince yaşanmadı. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Kış aylarında bağların en az 600-700 saat soğuk görmesi gerekiyor. Bağ gövdelerindeki sular çekilmediğinden, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar bağların erken uyanmasına neden oluyor. Bu aylarda erken uyanma yapan asmalarda, mart ayında eksi 1 ve 2 dereceye düşen sıcaklıklar nedeni ile açılan gözler etkilenir. Bu kez de yan gözler çıkar, ama bunlarda da üzüm olmaz. Bölgemizde, Mart soğukları erken uyanma yapan üzüm bağlarında büyük zararlara neden olur. Bunun sonucunda ise çiftçilerimiz çok zor durumda kalır" diye konuştu. 

Türk, çiftçilerin yaşanan bu tür olaylardan zarar görmemeleri için TARSİM'e sigorta yaptırmaları uyarısında bulundu. 

2021/01/2021-01-04-09-08-37.jpg
2021/01/2021-01-04-09-08-40.jpg
2021/01/2021-01-04-09-08-40_1.jpg
Bu haber 2431 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı Yaşattı
Yaprak Alımları Başladı, Fiyatlar Üreticide Hayal Kırıklığı...
Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı
Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı