Uzmanından Araçlara Bakım Uyarısı

Uzmanından Araçlara Bakım Uyarısı

29 Kasım 2022 - 10:37

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir ilçesinde hizmet veren oto servisi 32 yıldır oto  bakım servisi olarak çalışan  Fevzi Demirkıran (50)  araç sahiplerine kış ayları için uyarılarda bulundu.

Havaların soğumasıyla birlikte, araçların  olumsuz yönde etkilenmemesi için , motor, akü, antifiriz ve kalorifer gibi kışlık bakımların mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.  Her türlü motorlu araca mutlaka kış bakımı yapılması gerekir, diyen otomobil servisi Fevzi Demirkıran, " bölgemizde yaz mevsimi uzun sürüyor, ancak buna aldanmamak gerekir. Havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Bizler yaz mevsimi boyunca kışlık yiyeceklerimizi, yakacak, giyecek ihtiyaçlarımızı hazırladık. Nasıl kendi sağlığımız ve yaşayabilmemiz için hazırlıklar yapıyorsak, araçlarımızı da kışa hazırlamamız gerekmektedir. Bizler araç bakımlarını genellikle son günlere bırakırız. Havalar birden soğur ve sıkışırız. Servis önlerinde yığılmalar yaşanır. Oysa kış mevsimi bakımları zaten bellidir. Nasıl insanların zamanında bakım ve kontrole ihtiyacı varsa, araçlarımızın da bakıma ihtiyacı vardır." dedi.

Aslında Kasım ayı itibariyle kışlık bakımların başlaması gerekirken, ne yazık ki bizler biraz ihmal ederek, araç bakımlarımızı erteliyoruz. Havalar her an soğuyabilir, ani hava değişimleri olabilir. Kendi bölgemizin dışında her hangi bir işimiz çıkabilir. Dolayısıyla kışlık bakımlarımızı en kısa sürede yapmamız gerekmektedir.  Araçlarımızın motor, şanzıman, yağ bakımı, rot balans bakımı, balata bakımları gibi rutin ve zorunlu bakımlarının dışında kışın mutlaka gerekli olan antifrizleri kontrol ettirip, eksik veya yoksa mutlaka tamamlamamız gerekiyor. Antifriz kışın motor sıvısının donmasını engeller, soğuk havalarda araçların daha rahat çalışmasını sağlar. Soğuklara karşı kaloriferlerimizi mutlaka kontrol ettirmeliyiz. Silgeçlere özellikle buzlanmaya karşı antifrizli cam suyu doldurmalıyız. Türkiye’de her geçen gün araç sayısı artıyor. Araçlara periyodik bakımlar yapılmadığı zaman çok büyük maddi hasarlara neden olabiliyor. Araçların ömrü kısalıyor. Bakımı yapılmayan araçlar, karayollarında her an olumsuzluklara neden olabilir, dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik:
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik: "Araçlarda LPG...