Türkiye Yolluyor, Rusya Geri Gönderiyor

Türkiye Yolluyor, Rusya Geri Gönderiyor

Alaşehir Manşet Haber - Türkiye'den Rusya'ya gönderilen domates ve çileklerde tarım haşeresi saptandığı için kabul edilmeyerek geri gönderildi.

24 Nisan 2019 - 12:15

 

Türkiye'den Rusya'ya gönderilen domates ve çileklerde tarım haşeresi saptandığı için kabul edilmeyerek geri gönderildi. Domateslerde Güney Amerika güvesi, çileklerdeyse Kaliforniya tripsi adlı haşere saptandığı açıklandı.

Rus Rosselhoznadzor basın dairesinin açıklamasına göre, ajansın Bryansk ve Smolensk müdürlüklerinde görevli çalışanların geçici muhafaza depolarında tutulan Türk menşeili toplam 39.5 ton domates ve 20.3 ton çileğin tehlikeli tarım haşeresi içerdiği saptandı. Bu ürünlerin Krasnodar’da ve Moskova’da faaliyette olan şirketlere teslim edilmek üzere gönderildiği anlaşıldı.

TARIM HAŞERASI SAPTANMIŞ 

Sputnik’te yer alan habere göre, Bryansk Bölgelerarası Veteriner Laboratuvarı’nda yapılan uzman incelemesinde domateslerde Güney Amerika domates güvesinin, çileklerde ise batı çiçek tripsi (Kaliforniya tripsi) adlı haşerenin saptandığı belirtilen açıklamada, sağlıksız tüm ürünlerin ihracatçıya geri çevrildiği vurgulandı.

Birçok Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika ülkesinde yaygın olarak rastlanan Güney Amerika domates güvesinin tırtılları domatesin yanı sıra biber, patlıcan, patates, fasulye ve tütün ürünlerine zarar veriyor.

Dekoratif çiçek kültürlerinde ve sera ortamında yetiştirilen sebzelerde rastlanabilecek en zararlı haşereler sınıfında yer alan batı çiçek tripsi ise 224 bitki türüne zarar verebiliyor. 

Bu haber 2121 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Depremin Merkez Üssü Alaşehir
Depremin Merkez Üssü Alaşehir
Artan Vakalar Üzerine Yeni Yasaklar Geldi
Artan Vakalar Üzerine Yeni Yasaklar Geldi