Tiyatro sanatı ve sanatçıları sıkıntılı günler yaşadı

Tiyatro sanatı ve sanatçıları sıkıntılı günler yaşadı

Alaşehir Manşet Özel Haber - Öğretim Üyesi Dr. Aşın, "Pandemi sürecinde Tiyatro sanatı ve sanatçıları da sıkıntılı günler yaşadılar" dedi.

03 Haziran 2020 - 10:14 - Güncelleme: 03 Haziran 2020 - 10:26

 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Devlet Konservatuvarı Tiyatro ASD Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Rasim Aşın, pandemi sürecinde Tiyatro sanatı ve sanatçılarının sıkıntılı günler yaşadıklarını söyledi.

Pandemi sürecinde Salihli’de ailesi birlikte olan Dr.Öğretim Üyesi Rasim Aşın, diğer sanat dallarında olduğu gibi tiyatro sanatı ve sanatçılarının da sıkıntılı günler yaşadığını belirterek,”Günümüzde  tiyatro sanatçıları, kurdukları özel tiyatrolarında sahneledikleri oyunları ile tiyatroya hiç gitmeyen seyircileride salonlara çekmeye başlamışlardı. Pandemi sürecinin başlaması ile tiyatro salonlarına seyirci alınmama kararı, tiyatro işletmecilerini ve sanatçılarını sıkıntıya soktu. Dizi çekilmeleri de ertelenince rol alan sanatçılar her iki yönden de mağdur oldular”dedi.

“Çok sayıda tiyatro sanatçısı mağduriyetlerini dile getirmeye başladılar”

Özerkli tiyatrolarda çalışan sanatçılar bu süreçte maaşlarını almaya devam ederken özel tiyatrolarda çalışan teknik personel ve sanatçıların maddi ve manevi sıkıntı içersine girdiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Rasim Aşın,”Hükümetin tiyatrolara destek verme girişimi belirli tiyatrolara olunca haksızlığa uğradıklarını düşünen çok sayıda tiyatro sanatçısı mağduriyetlerini dile getirmeye başladılar. Bu süreçte tiyatro sanatçıları kadar her yaştan tiyatro severde tiyatro izleme keyfinden uzak kaldı. Manisa ve ilçelerinde gerek belediyeler gerekse devlet ve özel tiyatrolarda bu süreçten etkilendiler ”dedi.

“Tiyatro sanatçıları ve tiyatro severler sezonunun açılacağı günü heyecanla bekliyorlar”

Tiyatro sanatçıları ve tiyatro severlerin 2020-2021 yılı tiyatro sezonunun açılacağı günü heyecanla beklediklerini belirten Dr. Öğretim Üyesi Rasim Aşın,”Pandomi süreci geride kaldı şimdi normale dönüş süreci başladı. Bu süreçte yerel yönetimlerin sanatçıları halkı ile buluşturacakları kültür sanat etkinliklerini arttıracakları yönündeki inancı koruyoruz. Özellikle çocuklar ve gençler için tematik konularda, açık hava gösterileri tertiplemesi yerinde olacaktır. Gönüllülük Hareketi Grubu tarafından organize edilen Dionysos Tiyatro Şenliklerinin 5.sini bu yıl 5-15 Ağustos 2020 tarihleri Arasında yine sıfır bütçe ile İMCE usulü katılımla sanatçı ve sanatseverlerin iş birliği ile yapacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Tiyatro sanatının doğduğu, Tiyatro kelimesinin ilk kullanıldığı, Tiyatro Tanrısı Dionysos’un yaşadığı mekânlara, Salihli Sardes’e, Dionysos Tiyatro Köyümüze dünya tiyatro sanatçılarını dört yıldır davet ederek ülke turizmine katkıda bulunuyoruz. Salihli’de yerel yönetimlerle iş birliği yaparak Sardes Antik Kenti ile Jeopark Kültür Kompleksini Türkiye ve dünyaya tanıtma konusunda Dionysos sanat etkinlikleri ie destek vermeye devam edeceğiz. Salihli’nin turizm potansiyelini tanıtmak ve çeşitlendirmek üzere yapılan etkinlikler içersinde sanat etkinlikleri daha çok yer alırsa geri dönüşümün fazla olacağına inanıyorum. Sardes Dionysos Tiyatro Şenliği ve Tiyatro Eğitimini 5 yıldır yaparak Türkiye’nin ve dünyanın dikkatini çektiğimizi verilen ödüller, plaketler ve teşekkür nameler ile gazete ve TV haberlerinde yer almanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Normalleşme sürecine geçtiğimiz bugünlerde Manisa Valiliği, Salihli Kaymakamlığı, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Salihli Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmelerde bulunarak, pandemi sürecinde zor günler yaşayan sanatçıları ve tiyatro severleri Salihli’de buluşturacak etkinlikler için harekete geçeceğiz”dedi.

Bu haber 1174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali AYBAL
    2 ay önce
    Ben bu sene sanırım gelemeyeceğim. 65'likler olarak izin neyin işleri de olabiliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı