Sağlık Müdürü Güngör’den Kene Uyarısı

Sağlık Müdürü Güngör'den Kene Uyarısı

Alaşehir Manşet Haber - Havaların ısınmasıyla birlikte artan kene ısırmalarına karşı dikkatli olun!

26 Haziran 2020 - 00:18 - Güncelleme: 26 Haziran 2020 - 08:21

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Özel Haber - Alaşehir İlçe Sağlık Müdürü Gülistan Güngör, havaların ısınmasıyla birlikte artan kene ısırmalarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Güngör, yaptığı açıklamada, kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının son yıllarda önemli sağlık sorunlarından biri haline geldiğini belirtti.

Kene vakalarının her yıl olduğu gibi bu sene de bahar aylarında yeniden yoğunluk kazandığına dikkati çeken Güngör, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hafife alınacak bir hastalık değil, ölümcül sonuçları olan bir hastalıktır." dedi.

Alınacak basit önlemlerle bu hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

"Bağ, bahçe, tarla ve piknik alanları gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler tercih edilmelidir. Hayvanların üzerindeki keneye çıplak elle dokunulmamalıdır. Riskli alanlardan döndükten sonra vücut ve elbiselerde kene olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca vücudunda kene tutunan kişi 10 gün içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, bulantı ve ishal gibi şikâyetlerden birini yaşaması halinde vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli" dedi.

'KENDİLERİ ÇIKARMAYA ÇALIŞMASINLAR'

Ölümle sonuçlanan vakalarının incelendiğinde ihmallerin söz konusu olduğuna işaret eden Güngör sözlerine şöyle devam etti;

"Kırım Kongo hastalığıTürkiye’de ilk olarak 2003 yılında görüldü ve o tarihten itibaren bahse konu hastalık nedeniyle de çok sayıda ölüm yaşandı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nde ilk müdahale erken ve doğru yapılması halinde hastalık tedavi edilebilir. Açık alanlarda piknik, gezi gibi faaliyetler yapıldığında dikkatli olunmalıdır.  Kenelerin vücuda girebileceği açıklıkların kapatılması önemlidir. Vücut, kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek çıkarılmalıdır. Kesinlikle kendimiz çıkarmaya çalışmamalıyız. Kene vücuttan ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski de o kadar azalmaktadır.Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve sıkılarak patlatılmamalıdır. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır.

Vatandaşlarımızdan isteğimiz şu: ‘Bir şey olmaz’ diye ihmal etmeyin. 'Eskiden de vardı, biz çıkarıyorduk' diyerek keneyi kendileri çıkarmaya çalışmasınlar. En yakın sağlık kuruluşuna muhakkak başvursunlar" ifadelerini kullandı.

Bu haber 1090 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB'den Alaşehir'deki Öğretmen ve İdarecilere Ödül
MEB'den Alaşehir'deki Öğretmen ve İdarecilere Ödül
Koruk Suyunun Faydaları Saymakla Bitmiyor
Koruk Suyunun Faydaları Saymakla Bitmiyor