Pakdemirli; En Kısa Zamanda Alımlara Başlayacağız

Pakdemirli; En Kısa Zamanda Alımlara Başlayacağız

Alaşehir Manşet Haber - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Hem TARİŞ hem de TMO olarak 2019 yılı kuru üzüm fiyatı 9 numara için 10 liradır. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını korumak için en kısa zamanda alımlara başlıyacağız" dedi.

02 Eylül 2019 - 17:18 - Güncelleme: 02 Eylül 2019 - 17:32

 

Pakdemirli, TMO ve TARİŞ'in üzüm alımına başlayacağını duyurdu. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 22 Ağustos tarihinde Manisa'da düzenlenen kuru üzüm törenindeki konuşmasını hatırlatarak, “Orada ‘kuru üzüm fiyatı 10 liranın altına düşerse Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olarak alım yaparız’ demiştik. 

Bakanlık ve TMO olarak piyasayı takip ettik. Borsada alım fiyatları 10 lira civarında seyretse de çiftçimizin daha düşüğe sattığına şahit olduk. Kayıtsız kalmamız söz konusu değildi. TMO olarak kuru üzüm alımı teklifimizi imzaladım ve onaya gönderdim. TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı da yanımızda. Onlar da ‘TARİŞ olarak bu işin yanında olalım’ dedi.

Hem TMO hem TARİŞ olarak 2019 yılı kuru üzüm fiyatı 9 numara için 10 liradır. Üreticilerin emeklerinin karşılığını korumak için en kısa zamanda alımlara başlıyoruz” müjdesini verdi.

Kuru üzüm ve incire özel destek

Üreticiyi teşvik için ürününün takdir edilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Tarımın içinden gelen bir ailenin evladı olarak çiftçi ve üreticiyi destekleme konusunda her zaman insiyatif aldım.

Cumhurbaşkanımız her zaman bu konuda bize destek oldu. Bugün birçok üründe ciddi memnuniyetler var. Geçen sene zor ekonomik koşullara rağmen çiftçimizi memnun etmeyi başardık. İzmir tarımsal üretimde çok önemli yerde. 14 milyar liralık tarımsal üretim değeriyle Türkiye’de ikinci sırada. 2.6 milyar dolar tarım ihracatı var. En çok destek alan illerin başında geliyor. Bugüne kadar 4.1 milyar lira tarımsal destek vermişiz. Kuru üzüm ve incire özel destek vermeye devam edeceğiz. Bu stratejik ürünler, dünyada birinci olduğumuz ürünlerin de mutlaka arkasında olmamız gerekiyor. Aynı zamanca STK ve borsalar olarak da arkasında olmamız gerekiyor. Her ürünü katma değerli pazarlamamız lazım. Japonya’da ağaçları bezle sarıyorlar. İhtimamla yaklaşıyorlar. Her meyvenin hikayesini soruyorlar. Gelirin daha üst düzeyde olduğu ülkelerde bu pazarlar var. Bunu hedefliyor olmamız lazım. Dünya markaları çıkarmamız lazım. Kuru üzümde Türkiye birinci. ABD’nin de nefesini sırtımızda hissediyoruz. Birinci olmayınca fiyat yapıcı olamıyorsunuz. Bir üründe dominant olmak için birinci ya da ikinci olmanız lazım. İhracatın yüzde 80’i AB ülkelerine ama pazarımızı çeşitlendirmek gerekiyor. 2018’de Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 3,5’u, 611 milyon dolar kuru ve yaş üzüm ihracatından gelmiş. Bu çok önemli bir gelir. Türkiye’nin azımsayamayacağı bir gelir. Bu geliri artırmak da ancak hep beraber çalışmanın neticesinde olabilecek bir şey” ifadelerine yer verdi.

Rekolteleri paylaştı

TÜİK’in 2019 rekolte tahminlerini de paylaşan Bakan Pakdemirli, “2019 rekolte tahmini; 4.2 milyon ton yaş üzüm, 305 bin ton da kuru üzüm. Kuru incirde Türkiye dünyanın en büyük üretici ve ihracatçısı. 2002’deki incirimiz 250 bin tonken, son 17 yılda yüzde 22 artmış. 306 bin tona geldik. 2018’de kuru ve yaş incirde, 78 bin 500 ton ürüne, 289 milyon dolar ihracat gerçekleşmiş. Kuru incir, üzümün yarısı kadar gelir getiriyor. 2019’da rekolte tahmini 329 bin ton yaş incir. İyi bakım olursa daha fazla katma değer almak mümkün” dedi.

Bu haber 1787 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kayıp Otomobil Bulundu, Gerçek Ortaya Çıktı
Kayıp Otomobil Bulundu, Gerçek Ortaya Çıktı