O Tarım İlacı Kanser Yapıyor!

O Tarım İlacı Kanser Yapıyor!

Alaşehir Manşet Haber - Bayer AG'nin, Monsanto Roundup isimli tarım ilacını yabani otları kurutması için yıllarca bahçesinde kullanan bir kişi lenf kanserine yakalandı.

29 Mart 2019 - 10:24

 

Bayer AG'nin, Monsanto Roundup isimli tarım ilacını yabani otları kurutması için yıllarca bahçesinde kullanan bir kişi lenf kanserine yakalandı. Kansere yakalanan 70 yaşındaki çiftçi, açtığı dava ile 80 milyon dolar tazminat kazandı. 

ABD'nin California eyaletinde tarım ilacı üreticisi olan Monsanto, Türkiye'de de kullanılan Roundup isimli ilacının kansere sebep olduğu gerekçesiyle 80 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. 

The Guardian'da yer alan habere göre; Roundup ilacının kansere yol açmada önemli bir faktör olduğunu ve şirketin sorumlu olduğunu belirleyen San Francisco Yüksek Mahkemesi jürisi, Monsanto'yu 80 milyon dolar cezaya çarptırdı. 

Davacı 70 yaşındaki Edwin Hardeman'in yabani otla mücadelede 25 yıl boyunca Roundup kullandığı kaydedilmişti. Jüri, Roundup tarım ilacının Non-Hodgkin (lenfatik sisteminin kötü huylu bir hastalığı) lenfomaya neden olmasında önemli bir faktör olduğunu açıkladı. 

Jüri, Roundup’ın tasarımının kusurlu olduğuna, üründe yeterli kanser uyarısı bulunmadığına ve Monsanto’nun Edwin Hardeman’ı non-hodgkin lenfoma riskine karşı uyarı konusunda ihmallerinin olduğu kararını verdi.

80 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilen firma, davayı temyize götüreceklerini açıkladı. ABD'de Roundup'ın kansere neden olduğu iddiasıyla 9 binden fazla benzer dava olduğu açıklandı.

 

 

 

Bu haber 1937 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa Çıkma Yasağına ve Sosyal Mesafeye Uymayanlara Ceza Yağdı
Sokağa Çıkma Yasağına ve Sosyal Mesafeye Uymayanlara Ceza...