Noterlerde Yeni Dönem Başladı

Noterlerde Yeni Dönem Başladı

Alaşehir Manşet Haber - Noterlerde güvenli ödeme dönemi bugün itibarıyla hayata geçirildi.

03 Şubat 2020 - 18:07

 

Noterlerde güvenli dönem başlatıldı. Noterde, imzalar atılana kadar para banka hesabında bloke edilecek. Uygulamayla beraber nakit taşınması esnasında yaşanan riskler ortadan kalkacak.

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliğinin iş birliğiyle hazırlanan noterde güvenli ödeme sisteminde elden para alışverişi dönemi sona erdi. Noterlik işlemleri tamamlanana kadar, para miktarı ödemeyi yapacak aracı kuruluş tarafından açılan banka hesabında bloke edilecek. Uygulamayla beraber nakit taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması riskleri de ortadan kalkacak. Ayrıca, yeni uygulama ile artık noterlerdeki harç ve masraflar kredi kartı veya banka kartıyla ödenebilecek.

İŞLEM ÜCRETİ HER SATIŞ MİKTARI İÇİN 20 LİRA

Güvenli ödeme sistemi hem alıcı hem de satıcı garanti altına alan bir sistem. Taraflar, takas bank dediğimiz bankaya ortak üyelik başvurusunda bulunuyorlar. Bu süreçte alıcı parayı satıcının ortak hesabına yatırıyor. Güvenli alışveriş için notere geldiklerinde sistemde onaylandıktan sonra otomatik olarak para hesaba geçiyor. İşlem ücreti her para miktarı için aynı olup, 20 liralık bir ücret alınıyor. Dolandırıcılığı ortadan kaldıran bu sistem bu gün itibariyle başlatıldı. 

NOTERLERDE KREDİ KARTIYLA ÖDEME DÖNEMİ

Yeni uygulama ile vatandaşlar noterdeki işlem ücretlerini kredi kartı veya banka kartlarıyla ödeyebilecekler. 

Bu haber 1803 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayılan Yaşlı Adam Hastanede Hayatını Kaybetti
Bayılan Yaşlı Adam Hastanede Hayatını Kaybetti