İtfaiye’den Vatandaşlara Önemli Uyarı

İtfaiye'den Vatandaşlara Önemli Uyarı

Alaşehir Manşet Haber - İtfaiye yetkilileri karbon monoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu. Geçtiğimiz yıl 231 adet baca yangınının meydana geldiğini belirten yetkililer bu konuya da dikkat çekti.

17 Kasım 2019 - 16:46 - Güncelleme: 17 Kasım 2019 - 16:54

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal, mevsim değişikliği dolayısıyla azalan hava sıcaklıkları sonrası soba ve doğalgaz kullanımı kaynaklı karbon monoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşların dikkatli olması konusunda uyardı. Gürhan İnal, baca temizliği konusunda da vatandaşları uyardı.

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal, havaların soğumasıyla birlikte soba ve doğalgaz kullanımı kaynaklı karbon monoksit zehirlenmeleri ile baca temizliği konusunda vatandaşları uyardı. Kış mevsiminin etkili olması ile birlikte yangın ve zehirlenmelere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten İnal, olası baca yangınlarını önlemek adına baca temizliğini vatandaşların dikkate almasını istedi.

 

“Baca temizliği ihmale gelmez”

 

Karbon monoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların tıkanması sonucu meydana geldiğini belirten İnal, “Bacaların içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar ateşle birlikte alev almakta ve baca yangınlarını meydana getirmektedir. İhmal edilen bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatının da tamamen yanmasına sebep olur” dedi.

 

Baca temizliğinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizen İnal, “Vatandaşları baca temizliği ve tamiratı hakkında uyarmak istiyoruz çünkü temizlenmeyen, tamir edilmeyen her baca felakete davetiye çıkartmak demektir. Zamanla temizletmediğimiz her baca içerisinde kurum ve is birikir ve baca kurum biriktirdiği için zamanla işlevini yerine getiremez hale gelir. Bu da zehirli gazların dışarıya atılımını engeller. Alçak rüzgarlar sonucunda da bu zehirli gazlar bulunduğumuz ortama sızma yapmaktadır, bu da sağlığımız açısından oldukça fazla tehlike arz etmektedir. Bu gibi olumsuzluklara sebep vermemek için, bacalarımızın tamiratını ve temizliğini periyodik aralıklarla aksattırmadan yapmamız gerekmektedir. Ayrı bir konu olarak da, temizlenmeyen ve bakılmayan bacalar çatı yangınlarına sebebiyet vermektedir, bu gibi yangınlara maruz kalmamak için temizliğimizi yaptırmamız gerekmektedir" dedi.

 

“2018 yılında 231 baca yangını meydana geldi”

 

Baca temizliği yerine getirildiği takdirde soba zehirlenmelerinin de ortadan kalktığını belirten İnal, “Ayrıca kirli bir baca yakıtın doğru yanmasını de engeller. Temiz bir bacada yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağlanmış olur, hem de çevre kirliliği de önlenir. 2018 yılında 231 baca yangını meydana geldi. Bu yangınlar temizlenmeyen bacalardan kaynaklanıyor” dedi.

 

“Baca temizliği can ve mal emniyeti açısından da önemli”

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal, “Kış mevsiminin yavaş yavaş etkili olduğu bu günlerde soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde tıkanıyor. Tahliye edilemeyen karbon monoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Ayrıca maddi anlamda da büyük hasarlara yol açıyor. Vatandaşlarımızın baca temizliği konusunda daha dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

Bu haber 1549 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı