Gece -7’yi Gören Alaşehir Buz Kesti

Gece -7'yi Gören Alaşehir Buz Kesti

20 Ocak 2022 - 11:06

Soner VATANSEVER / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de yüksek kesimlere yağan karın ardından ilçe merkezi de soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Gece -7 dereceyi gören ilçede sabahın ilk ışıkları ile birlikte her yer yağan kırağının etkisi ile beyaza büründü.

Kurak geçen bir yılın ardından Alaşehir'in yüksek kesimlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı üreticilerin yüzünü güldürdü. İlçede üzüm yetiştiriciliği yapan çiftçi Mehmet Dönmez, kış aylarında soğuk havaların olmamasının bağlarda  ve meyvelerde yalancı bahara aldanarak erken uyanmalara neden olduğunu, bunun sonucunda da Mart ayında yaşanan don olayları ile mahsullerde ciddi kayıp yaşadıklarını dile  getirerek sıcaklıkların düşmesinin sevindirici olduğunu belirtti. Üzüm bağlarının soğuk havaların etkisi ile yaklaşık üç ay uyuması gerektiğini belirten Dönmez:" Geçtiğimiz yıllarda kış ayları mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar ile geçmiş bunun sonucunda da kış ortasında asmalarımız filiz açmıştı. Hava sıcaklıklarının zaman zaman mevsim normalinin üzerinde seyretmesi, havaların soğuk gitmemesi, don olmayışı, kırağı yağmaması nedeniyle üzüm asmaları yalancı bahara aldanır. Üzüm asmalarının normalde en az üç ay uyuması ve dinlenmesi gerekir. Havalar sıcak giderse, bağlar uyumaz bundan dolayı bağlar erken açar. Erken açarsa da o sene verim az olur. Açan bağlar üzüm vermez, havaların soğuk gitmesi lazım, bağların uyuması lazım" dedi.

Belediye Yolları Açık Tutmak İçin 24 Saat Aralıksız Çalışıyor 

Alaşehir’de dün dağlık yüksek kesimlerde bulunan ve dün başlayan,  aralıklı olarak devam eden kar yağışı nedeniyle zaman zaman kapanan yollar belediye ekipleri tarafından açılıyor. Yollar tuzlanıyor.  Alaşehir’e bağlı  Dağhacıyusuf, Bahadır ,Soğukyurt , Azıtepe , Dağarlar, Horzumkaradağ  ve  Horzumkeseler gibi kırsal dağlık alanda bulunan mahallelerde kar yağışı nedeniyle yolların kapanmaması için, Alaşehir belediyesi Fen İşleri ekipleri 24 saat nöbet tutuyor.  Yolların kapanmamsı için sürekli çalışmalar yürütülüyor ve tuzlama çalışmaları yapılıyor. 

Alaşehir belediye başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, İlçemizin yüksek kesimlerinde aralıklı olarak devam eden kar yağışı nedeniyle yollarımızın 24 saat açık tutulması için ekiplerimiz gece- gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyorlar, tuzlama çalışmaları yapıyorlar. Ekiplerimizi fedakarca çalışmalarından dolayı kutluyorum. Amacımız yollarımızı sürekli açık tutabilmek, dedi.

2022/01/2022-01-20-11-21-01.gif
2022/01/2022-01-20-11-21-02.gif
Bu haber 3999 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x