Dolardaki Yükselme Sanayi Sitesi Esnafını Zora Sokuyor

Dolardaki Yükselme Sanayi Sitesi Esnafını Zora Sokuyor

Alaşehir Manşet Özel Haber - Alaşehir'de sanayi sitesi esnafı, dolarda yaşanan yükseliş nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Dolar kurundaki artış, otomobil pazarının büyük bir kısmı dışarı bağımlı olan ülkemizdeki otomobil sahiplerini de ciddi şekilde etkiliyor. Fren balatalarını değiştirmek ya da yıpranmış lastikleri yenilemek, artık hiç de kolay değil.

12 Haziran 2020 - 09:11 - Güncelleme: 12 Haziran 2020 - 14:39

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir Sanayi Sitesi esnafı, Koronavirüs nedeniyle piyasada genel olarak bir durgunluk havası yaşandığını belirtirken, dövizin artışıyla beraber fiyatı artan oto yedek parçalarının, döviz düştükten sonra fiyatının düşmemesinden şikayetçi.

Yedek oto parça fiyatlarının dövize endeksli olmasından dolayı birçok ürüne ciddi oranda zam geldiğini belirten Alaşehir'deki oto yedek parça esnafı, döviz kurundaki yükselişle ekonomideki olumsuz durumun sanayi sitelerindeki esnafı olumsuz etkilediğini söylediler.

Dolara endeksli olan araç yedek parçaların fiyatlarının bir günü bir gününü tutmadığını belirten esnaf, 10 liraya sattıkları bir parçayı diğer gün aynı fiyata alamadıklarını belirtiyor. Döviz kurundaki bu artışın yanı sıra doların yükselişini bahane edip kendi başına fiyat artıran kişilerin de olduğunu dile getirdiler.

Sanayi sitesinde oto yedek parça satışı yapan Teknik Ticaret firma sahibi Ömer Faruk Yeşilyurt, sanayide bulunan malzemelerin çoğunluğunun dolar üzerinden gelmesiyle birlikte oto parçalarının da etkilendiğini ve bu durumun esnafı olumsuz etkilediğini belirtti. Sattıkları malzemenin günlük olarak kuruna bağlı değişkenlik gösterdiğini ve oto yedek parçaların fiyatlarının uçtuğunu söyledi.

"Dolar tekrar düştüğünde bir indirim olmuyor"

Döviz kurundaki gelişmelerden dolayı esnafın şu anda mağdur olduğunu belirten Ömer Faruk Yeşilyurt, "Bunun başlıca sebebi parçaların yüzde 70-80 oranında tamamının ithal gelmesidir. Dolar tekrar düştüğünde bir indirim olmuyor. Örneğin dün müşteriye 10 TL'ye sattığımız bir parçaya bugün 18 TL dediğimiz zaman müşteriyle kötü oluyoruz. Müşteriye derdimizi anlatamıyoruz. Fiyatlara bizim zam yaptığımızı düşünüyorlar.Gerek toptancı, gerek de bazı üretici firmalar, bu tür durumları fırsata çeviriyor ve zam üstüne zam koyuyor. Bundan dolayı hem biz hem de diğer tüm esnafların tamamı mağdur oluyor" dedi.

"İki Arada Bir Derede Kalıyoruz"

Otomobil sektöründeki dışa bağımlılığa bağlı olarak dolardaki dalgalanma, sanayi sitesindeki tüm esnafı etkiliyor. Oto Aksesuar sektörü de etkilenenler arasında yerini aldı. 2006 yılından bu yana Alaşehir'de oto aksesuar işi yapan ve ilçede sektörün öncülerinden olan Keten Oto Aksesuar firma sahibi Mustafa Keten sektörün ciddi anlamda zorda olduğunu belirterek, "Kullandığımız malzemelerin yüzde 80'i ithal. Her geçen gün fiyatlara zam üstüne zam yapılıyor. Bizler mümkün oldukça bunu müşteriye yansıtmamaya çalışıyoruz. Bunu da mecburen işçiliğimizden düşüyoruz. İğneden ipliğe hayatımızdaki her şeye zam geliyor. Bizler, işçilik ücretimize zam yapacakken, müşteriyi mağdur etmeme adına işçilik ücretimizden feragat ederek fiyatları dengede tutmaya çalışıyoruz" dedi.

Diğer bir oto aksesuarcı Burak Oto Aksesuar firma sahibi Burak Ören ise; "Bölgemizde oto aksesuar işini en uygun fiyata Alaşehir'deki 8 oto aksesuarcı olarak bizler yapıyoruz. Manisa merkezden tutun da, Turgutlu, Denizli, Kütahya'ya kadar nereye giderseniz gidin Alaşehir'deki fiyatları bulamazsınız. Diğer bölgelerde ürünlere zam geldiği zaman bunu direkt olarak fiyatlara yansıtıyorlar. Bizler ise işçiliğimizden düşüyoruz, bir şekilde fiyat dengesini sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü, zammı müşteriye anlatamıyoruz. Fiyatları bizim yükselttiğimizi düşünüyor. Müşteri ile kötü olmaktansa bizde bu yolu tercih ediyoruz. Yani, iki arada bir derede kalıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Dolardaki Artış Direkt Olarak Müşterinin Cebini Etkiliyor"

Alaşehir'de uzun yıllardır oto tamir işi yapan Kılınç Oto Tamir firma sahibi Yasin Kılınç ise, "Dolardaki artışın bize direkt olarak bir yansıması olmasa da dolaylı olarak oluyor. Örneğin müşterinin aracındaki sorunlu parçaları tespit ediyoruz ve parçacıdan temin etmelerini istiyoruz. Müşteri parçaları almaya gittiğinde yüksek fiyatlarla karşılaşıyor. Dolardaki en ufak bir artış fiyatlara direkt olarak yansıyor. Fakat, dolarda düşüş meydana geldiği zaman fiyatta bir esneme olmuyor. Bu da müşterinin cebine yansıyor" dedi.

Bu haber 2765 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB'den Alaşehir'deki Öğretmen ve İdarecilere Ödül
MEB'den Alaşehir'deki Öğretmen ve İdarecilere Ödül
Koruk Suyunun Faydaları Saymakla Bitmiyor
Koruk Suyunun Faydaları Saymakla Bitmiyor