Çiftçi Düşük Fiyata İsyan Etti, Kantar Boş Kaldı

Çiftçi Düşük Fiyata İsyan Etti, Kantar Boş Kaldı

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de üzüm yaprağı alımcılarının, yaprak alım fiyatını aşağı çekmeleri üreticiyi isyan ettirdi. Üreticiler, yetkililerden fiyat denetimleri yapılmasını istedi.

09 Haziran 2020 - 09:24

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de yaprak alım fiyatının aşağı çekilmesine üretici tepki gösterince kantarlar boş kaldı. 

Alaşehir'de, çiftçinin üzümden sonra en önemli gelir kaynaklarından biri de asma yaprağı. Ciddi bir emek harcanarak tek tek toplanan asma yapraklarının fiyatları, bu günlerde üreticiyi mutlu etmedi. 3,5 - 4 TL fiyat bandından, 2,5 TL'ye düşürülen yaprak fiyatları üreticiyi zor durumda bıraktı. Üretici, düşürülen fiyata tepki göstererek boykot kararı aldı.

Tüm Köy Yaprak Toplamadı

Büyükşehir yasası kapsamında mahalleye dönüştürülen Sobran Köyünde üreticiler düşük yaprak fiyatlarından muzdarip. Yaprağın kilogram fiyatı 3,5 - 4 TL civarında alıcı bulurken, bu fiyatın birden 2,5 TL'ye düşürülmesi üreticiyi isyan ettirdi. Düşük fiyata tepki gösteren Sobran Mahallesi sakinleri; "Türkiye'de iğneden ipliğe her şeye zam gelirken bizim ürettiğimiz asma yaprağının fiyatı yerinde sayıyor. Geçen sene 3,5 - 4 TL civarından satıyorduk asma yaprağını, bu senede aynı. Emeklerimizin karşılığını maalesef alamıyoruz. Fiyatlar daha da aşağıya 2,5 TL'ye düşürülünce bizde köy olarak yaprak toplayıp satmama kararı aldık. Birkaç gün boyunca alımcılara kimse yaprak satmadı. Yetkililerin sesimizi duymasını ve fiyat kontrollerinin yapılmasını istiyoruz" dediler.

Bu haber 4829 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Gökyüzünde Esrarengiz Işıklar
Alaşehir'de Gökyüzünde Esrarengiz Işıklar