Çekirge İstilası İzmir’e Kadar Geldi

Çekirge İstilası İzmir'e Kadar Geldi

İzmir'in Tire ilçesini istila eden çekirgeler, tüm mahsulleri yiyerek yok etmeye başladı.

02 Mayıs 2020 - 22:08 - Güncelleme: 02 Mayıs 2020 - 22:25

 

İzmir'in Tire ilçesinde görülen çekirgeler, Akarca Ovası’ndaki mahsulleri tahrip etti. Çiftçiler çekirgelerin vereceği zarar konusunda endişeli.

Havaların ısınmasıyla birlikte Tire ilçesi Akarca Ovası'nda ortaya çıkan çekirgeler, vatandaşları tedirgin etti. Biber, domates, kavun gibi şuan ekili olan bazı mahsullere zarar veren çekirgeler, bölge çiftçisi kaygılandırdı.

Acil İlaçlama Yapılacak 

Yaşanan çekirge İstilası sonrası açıklama yapan Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, önlemlerin hafta başından itibaren alınacağını söyledi. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün pazartesi günü özel ilaç temin edeceğini, en geç salı günü ise bölgede ilaçlama çalışmalarının yapılacağını aktaran İbişoğlu, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

"Bu çekirge türü genellikle Güneydoğu Bölgesi'nde görülüyordu. Lokal olarak Tire'de de görülmeye başladı. Tahminlerimize göre bu çekirgeler henüz yumurta aşamasındayken Güneydoğu Bölgesi'nden gelen tarım işçileri ile birlikte ilçemize geldi. Kısa sürede buradaki oluşumunu tamamlayıp büyüdüler. Salı gününden itibaren İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte çalışma başlatacağız. İlaçlama yapılan bölgeler koruma altına alınacak. İlaç etkisini yitirene kadar bu alanlara koyun, keçi gibi hayvanların girmesi engellenecek. Temennimiz kısa sürede ovamızı çekirgelerden arındırmak.

Bu haber 2321 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB'den Alaşehir'deki Öğretmen ve İdarecilere Ödül
MEB'den Alaşehir'deki Öğretmen ve İdarecilere Ödül
Koruk Suyunun Faydaları Saymakla Bitmiyor
Koruk Suyunun Faydaları Saymakla Bitmiyor