Bağları Zarar Görenler Nelere Dikkat Etmeli

Bağları Zarar Görenler Nelere Dikkat Etmeli

Alaşehir Manşet Haber - Üzüm bağları ve tarım arazilerinde doğal afet nedeniyle maddi kayıp yaşayan vatandaşların tarım sigortası konusunda dikkat etmesi gereken hususları köşe yazarımız hukukçu Mehmet Salcıoğlu açıkladı. 

10 Temmuz 2020 - 15:29 - Güncelleme: 10 Temmuz 2020 - 15:52

 

Meteorolojik karakterli doğal afetlerden olan dolu yağışları ve fırtınaların bölgemizdetarımsal faaliyetlerin en yoğun olduğu bahar aylarında görüldüğünü dile getiren Salcıoğlu, “ Özellikle bahar aylarında meydana gelen dolu yağışı ve fırtına gibi doğal afetler ekili tarım arazilerinde büyük zararlara ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

Alaşehir ve Sarıgöl bölgesinde, son birkaç gündür yaşanan olumsuz hava koşulları ile birçok vatandaşımızın tarım arazisi zarar gördü. Bu konuda zarar gören kişilerin ileride hak kaybına uğramaması için dikkat etmesi gereken bazı küçük hususlar var.

•Öncelikle zararının meydana geldiği tarım arazisi hakkında mümkün olduğunca çok görsel kayıt ve materyal elde etmeye çalışın. Örneğin bir tarım arazisinde oluşan zarar hakkında, görüntü aldığınız yerin sizin araziniz olduğunun şüpheye düşmeyecek şekilde genel bir kaydını aldıktan sonra arazinizde oluşan tahribatı tek tek fotoğraf veya kamera kaydı ile kayıt altına alın. 

•Zarar gören bağınız sigortalı ise durumu bir an önce sigorta şirketine resmi olarak ihbar edin ve elinizde bulunan kayıtlarının bir örneğini paylaşın.

•Kurulması halinde il ve ilçe hasar tespit komisyonları bu tespit ve belgelerinizi sunarak oluşan eksilmeleri kayıt altına aldırın ve adınıza başvuru olmasını sağlayın.
Bir diğer önemli husus ise yaşanan bu felaket nedeni ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası nezdinde bir erteleme olup olmayacağı. Bu konuda toplam hasarın ortaya çıkması ile ilerleyen günlerde karar verilecektir.

Bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması temennisi ile zarar gören ve etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.”ifadelerini kullandı.

2020/07/2020-07-10-15-52-10.jpg
2020/07/2020-07-10-15-52-15.jpg
2020/07/2020-07-10-15-52-15_1.jpg
Bu haber 1366 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kayıp Otomobil Bulundu, Gerçek Ortaya Çıktı
Kayıp Otomobil Bulundu, Gerçek Ortaya Çıktı