Bağlarda Kış Mesaisi Başladı

Bağlarda Kış Mesaisi Başladı

Alaşehir Manşet Haber- Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinde üzüm bağlarında kışlık bakım çalışmaları soğuk havaya rağmen aralıksız devam ediyor.

10 Ocak 2022 - 16:45 - Güncelleme: 11 Ocak 2022 - 12:10

Soner VATANSEVER/ Alaşehir Manşet Haber-Üzüm bağlarında kışlık bakım çalışmaları soğuk havaya rağmen aralıksız devam ediyor.

Dünyaca ünlü Sultaniye çekirdeksiz üzümün yetiştiği Alaşehir ve Sarıgöl Ovasında üreticiler bir yandan ip kesimi işlemi yaparken diğer taraftan da budama çalışmaları yapıyorlar.

Sabahın erken saatlerinde bağlarda işbaşı yapan üreticiler, geçen sezondan kalan bağ çubuklarının bağlı olduğu ipleri kesiyor. Bağlar bu şekilde budamaya hazırlanıyor. Daha sonra kaliteli yaş üzüm yetiştirmek için yoğun kışlık çalışmalarını sürdüren üreticiler, Mart ayının ilk haftasına kadar devam etmesi beklenen budama ve asma çubuğu bağlama çalışmalarının ardından gübreleme, toprak havalandırma ve ilaçlama işlemlerine başlayacak.

Alaşehirli üzüm üreticisi Kenan Uçar, yapılan tüm çalışmaların Mayıs ayı sonuna kadar süreceğini belirterek, "Bağımızda Alfonso türü üzüm yetiştiriyorum. Yaş üzüm üretimi yapacağımız için titiz bir çalışma programı uyguluyoruz. Budama ve asma çubuğu bağlama işlemlerinin ardından mayıs ayı sonuna kadar devam edecek olan çalışmalar kapsamında gübreleme, topak havalandırma ve ilaçlama çalışmaları gerçekleştireceğiz. Afatsız bir sezon geçirmek en büyük arzumuz" dedi.

2022/01/2022-01-10-16-50-19.jpg
2022/01/2022-01-10-16-50-19_1.jpg
Bu haber 2188 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x