Atatürk’ü 4 Kez Gören Ayşe Teyze Anlattı

Atatürk'ü 4 Kez Gören Ayşe Teyze Anlattı

Alaşehir Manşet Haber - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Alaşehir ve İzmir'de 4 defa gören 105 yaşındaki Ayşe Şencan, Atatürk'ün vefat ettiği 10 Kasım 1938 gününü anlattı. O gün insanların sokaklara akın ettiğini belirten Şencan, kendisinin de günlerce ağladığını söyledi.

10 Kasım 2019 - 20:07

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Haber - Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü defalarca gören Alaşehirli Ayşe Şencan o günleri anlattı. 

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaşayan 4 çocuk, 8 torun sahibi 105 yaşındaki Ayşe Şencan, günümüzde Atatürk'ü gören ender insanlardan biri. Atatürk ebediyete intikal ettiğinde 25 yaşında olan Ayşe Şencan, Atatürk'ü Alaşehir ve İzmir'de 4 kez gördüğünü söyledi.

Atatürk'ü ilk kez Alaşehir'de gördüğünü aktaran Şencan, "Kendisini ilk Alaşehir Tren Garı'nda gördüm. Yanında sadece yaveri ve emir subayı vardı. Yanına kadar yaklaşabiliyorduk. Bir kere de Menemen'de gördüm. Orada Kubilay'ın okulunu açtı. Orada, 'Köylü şehirlinin efendisi olacak' dedi. Oradan Aliağa'ya gideceğini söyledi ve gitti" dedi.

Her 10 Kasım günü Atatürk ile ilgili anılarının yeniden canlandığını belirten Ayşe Şencan, o günü şu sözlerle anlattı:"O zamanlar sadece radyo var. Radyo da, mahallemizde sadece bir kişide vardı. Hepimiz radyonun başına toplandık, dinliyoruz. Atatürk'ün öldüğünü duyduğumuz an gözyaşlarımızı tutamadık. İnsanlar sokaklara akın etti. Herkes Atatürk'e ağladı. Ata'mızın ölüm haberini duyan sokağa koştu. O anları hiç unutamıyorum. Günlerce ağladım” dedi.

Bu haber 2933 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x