Alaşehir ve Sarıgöl Barajları Alarm Veriyor

Alaşehir ve Sarıgöl Barajları Alarm Veriyor

19 Kasım 2022 - 15:45 - Güncelleme: 22 Kasım 2022 - 20:12

Soner VATANSEVER  / Alaşehir Manşet Özel Haber- Alaşehir ve Sarıgöl ovalarında düzensiz ve kontrolsüz sulamalar ile birlikte, iklim değişikliği ve yağış rejimlerindeki düzensizlik kuraklığı da beraberinde getirdi. DSİ kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Sarıgöl ilçesindeki Buldan Barajı tamamen kururken, Alaşehir'deki Afşar Barajı'nda doluluk oranı ise yüzde 4 seviyelerinde. Yeteri kadar yağış olmadığı taktirde yazın bağları sulamak için su bulmakta zorlanacağız. 

Sonbahar kurak geçti, çiftçi ekimi erteledi. Bölgemizde haftalardır toprağa tek damla yağmur düşmedi. Çiftçi arpa ekimini yapamadı. Buğday ve kışlık sebzelerin ekimi için de yağmur bekleniyor. 

Son Yılların En Kurak Eylül-Ekim Ayları 

Ege Bölgesi Eylül ayında son yılların en düşük yağışını aldı. 20,3 milimetre olan Eylül ayı yağış ortalaması bu yıl 3,6 milimetreye kadar düştü. Ekim ayında da tablo değişmedi, mevsim normaline göre yağışlar yüzde 77 azaldı. Bereketli Gediz Havzası'nda son 38 yılın, Kuzey Ege ve Küçük Menderes havzalarında ise son 21 yılın en düşük Ekim ayı yağışları alındı.

Manisa, İzmir ve Aydın gibi bölgede tarımsal üretimin yoğun olduğu illerdeki tarım alanlarında tohum ekimi, yağmurun düşeceği zamana kadar ertelendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik:
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik: "Araçlarda LPG...