Alaşehir’li miniklere hayvan sevgisi aşılanıyor

Alaşehir'li miniklere hayvan sevgisi aşılanıyor

21 Kasım 2022 - 19:20

Soner VATANSEVER / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de anaokulu öğrencilerine hayvan sevgisini aşılamak için kaplumbağa evi ziyaret eden minikler burada doğayla iç içe hayvan sevgisini yaşayarak öğrendiler.

Alaşehir'de tarlalara giren kaplumbağaları ters çevirerek ölüme terk eden vatandaşlara kızan Bekir Baykara, bu duruma tepki çekmek için kaplumbağaya benzeyen ev yaptı. Bekir Baykara’nın 2015 yılında hayatını kaybetmesinin ardından kızı Rahşan Baykara kendisine miras kalan kaplumbağa eve hem gözü gibi bakıyor hem de babasının anısını yaşatıyor. Alaşehir Mustafa Beşikçioğlu okul öncesi öğrencileri de Rahşan Baykara'nın misafiri olarak hayvan sevgisini yaşayarak öğrendiler. Anaokulu öğrencilerini babasının hatırası olan kaplumbağa evde misafir etmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Rahşan Baykara, ’Bizler hayvanlar ile birlikte hep beraber bu yaşam alanını paylaşıyoruz. Onlar bizlere muhtaç, bizim onlara sevgi, saygı göstermemiz lazım. İnsanlar nasıl bu dünyada beraber yaşıyor ve birbirlerine sevgi, saygı gösteriyorlarsa bizim de o hayvanlara bu şekilde bakmamız ve onlarla ilgili belirli bir takım hükümlülüklerimizi yapmamız lazım. Özellikle sokaktaki canlılarımız için havalar soğuyor, kış ayı geliyor. Onların gıdaya ulaşamadıkları zamanlarda, evlerimizin önüne mama, su hatta yemek artıklarını dahi koyarak onların beslenmeleri ile ilgili tüm işlemleri yapmış oluyoruz. Okul öncesi öğretmeni Gülten hocamızla birlikte 19 pırlanta gibi yavrumuz burayı ziyaret ederek bizi mutlu ettiler. Onlara hayvanlarla ilgili bilgilerimizi aktardık. Güzel bir gün oldu. Anlamlı da bir gün oldu. Biz bu küçük yavrularımıza, hayvan sevgisini aşılayabilirsek, ileride büyüyen bireylerin de daha sağlıklı olması veya insanların birbirleri ile olan diyaloglarıyla da ile ilgili gelişimlerini tamamlamış oluyoruz. Çünkü esasen hayvanları sevmeyen bir birey zaten insanları da sevemez. Onun için biz her zaman evimizde canlı besliyoruz. Bunların hepsi bizim çocuklarımızın ruh sağlığı ve gelişimleri ile de ilgili çok önemli bir yer tutmaktadır’ şeklinde konuştu.

"Çevre, çocukları günlük olarak  etkileyen üçüncü bir öğretmendir"

30 yılı aşkın süredir okul öncesi öğretmenliği yapan Gülten Kahraman, çevrenin çocukları günlük olarak etkileyen üçüncü bir öğretmen olduğunu belirterek, "Bu gezimizin en ilginç tarafı, yaşanmış gerçek bir hikayenin içinde olmaktı. Bu hikayenin kahramanı Bekir amcayla birlikte kaplumbağaları, aynı zamanda bütün  hayvan dostlarımızın yaşam öykülerinin neler olabileceğini, yaşadıkları zorlukları, onlar için yapılabileceklerimizi konuştuk. Çocukluğun en güzel çağları olan okul öncesi dönemlerinde , olayları onlarla birlikte gezerek, sorarak, bazen de çatışarak çözmek büyük keyif. Böylelikle kalıpların dışına çıkmış, müfredat programlarına sıkıştırılmamış, öğrenmeye ve öğretmeye meraklı, kendi potansiyelinin farkında olan çocuklar yetiştirme hedefine ulaşmış olacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik:
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik: "Araçlarda LPG...